Menu

"Dzikie" wysypiska w UK: Problem, który wymyka się spod kontroli

"Dzikie" wysypiska w UK: Problem, który wymyka się spod kontroli
Koszty sprzątania takich odpadów mocno uderzają po kieszeni brytyjskich podatników. (Fot. Getty Images)
Wyrzucanie gór śmieci w niedozwolonych miejscach to coraz większy problem na Wyspach. Jak wynika ze śledztwa BBC, skala tego zjawiska wzrosła niemal dwukrotnie w ciągu ostatnich sześciu lat, a za 'dzikimi' wysypiskami coraz częściej stoją zorganizowane gangi.
Reklama

Koszty sprzątania takich odpadów mocno uderzają po kieszeni brytyjskich podatników - w ciągu ostatnich sześciu lat rady w Anglii i Walii wydały na ten cel ponad 59 milionów funtów.

Dotychczas "dzikie" składowanie odpadów kojarzyło się z wyrzuceniem starej, zużytej sofy; teraz to zjawisko przerodziło się w przestępczość na dużą skalę - szczególnie na obszarach wiejskich.

"Przestępcy włamują się na prywatne grunty i wyrzucają ogromne ilości odpadów, których usunięcie może kosztować setki tysięcy funtów" - podał National Farmers' Union (NFU). Związek zrzeszający rolników zaznaczył przy tym, że sytuacja jest "koszmarem", który wciąż wymyka się spod kontroli.

Jak podaje BBC, to Agencja Środowiska jest odpowiedzialna za usunięcie gór nielegalnych śmieci z gruntów publicznych. Jednak koszt pozbycia się odpadów leży po stronie władz lokalnych.

"Dzikie składowanie odpadów to plaga dla społeczności wiejskich" - zaznacza Julia Mulligan, przewodnicząca National Rural Crime Network. Dodaje, że brak odpowiedniego karania sprawców powoduje "efekt domina".

Jeżeli wyrok zapadnie w najniższym instancją sądzie magistrackim, za wyrzucanie śmieci w niedozwolonych miejscach grozi kara grzywny w wysokości do 50 tys. funtów lub 12 miesięcy pozbawienia wolności. Problem w tym, że przestępcy często otrzymują  małe grzywny w wysokości kilkuset funtów.

Czytaj więcej:

Recykling w Londynie jest "niemożliwy"

Malezja odesłała śmieci do Francji, Wielkiej Brytanii i USA

220 ton nielegalnych śmieci wróci z Polski do Wielkiej Brytanii

Brytyjskie gminy wprowadzą obowiązkowy recykling resztek jedzenia

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 30.03.2020
  GBP 5.070 złEUR 4.540 złUSD 4.093 złCHF 4.284 zł

  Sport


  Reklama