Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Dziennik Gazeta Prawna": Wojenny kryzys w Rosji nabiera rozpędu

"Dziennik Gazeta Prawna": Wojenny kryzys w Rosji nabiera rozpędu
Rosyjska gospodarka znajduje się w głębokiej recesji, a skutki sytuacji ekonomicznej są coraz bardziej odczuwalne w społeczeństwie. (Fot. Getty Images)
Wskaźniki aktywności ekonomicznej Rosji pikują. Rośnie tylko kurs rubla – dzięki ograniczeniom w przepływie kapitału - donosi 'Dziennik Gazeta Prawna'.

"Po dziewięciu miesiącach wojny Rosja odczuwa ekonomiczny ból nieuzasadnionej inwazji na sąsiada. Jedenasta pod względem wielkości gospodarka świata weszła w recesję, niektóre gałęzie przemysłu załamały się, giełda szoruje po dnie, kraj doświadcza regresu pod względem technologicznym" - możemy przeczytać w "DGP".

Gazeta informuje, że w III kw. PKB Rosji był o 4 proc. mniejszy niż w analogicznym okresie ub.r. To już drugi z rzędu spadkowy kwartał. Rosja znalazła się w recesji po raz drugi w ciągu ostatnich trzech lat. Jest to też trzecia co do wielkości recesja od dwóch dekad.

Czy Putin poradzi sobie ze słabnącymi nastrojami społecznymi? (Fot. Getty Images)

"Spadek jest w połowie tak głęboki jak w najgorszym momencie pandemii" – przekazała Sofya Donets, ekonomistka Renaissance Capital. Przyznała, że nie widać perspektyw szybkiego ożywienia.

Dziennik wskazuje na prognozy OECD – Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – która spodziewa się, że w tym roku PKB Rosji spadnie o 3,9 proc. W 2023 r. gospodarka tego kraju ma się skurczyć o 5,6 proc.

Zaznaczono, że wiele będzie zależeć od przebiegu wojny. Jej koszty dla Kremla w szybkim tempie rosną. Przez dziewięć miesięcy Rosja wydała na działania zbrojne 82 mld dol., co stanowi jedną czwartą jej rocznego budżetu – obliczył ukraiński Forbes.

"Moskwa planuje wydać prawie jedną trzecią przyszłorocznego budżetu na obronę i bezpieczeństwo wewnętrzne, jednocześnie tnąc fundusze na m.in. szkoły, szpitale i infrastrukturę" - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna". 

Czytaj więcej:

Rosyjskie media: Służba ochrony Putina obawia się wykorzystania hipnozy przy próbie zamachu

Unia Europejska uznała Rosję za państwo sponsorujące terroryzm

Politico: USA obawiają się, że Rosja może na Ukrainie użyć broni chemicznej

  Komentarze
  • Dan
   30 listopada 2022, 07:01

   Bardzo mądrego prezydenta ma Rosja ….
   wszystko zniszczy , zeby tylko pokazać światu , ze jego ego ważniejsze niz ludzkie zycie i przyszłość własnego kraju . Brawo Putnin !!! A wydawał sie taki inteligentny a okazał sie kretynem

  Dodaj komentarz
  Kurs NBP z dnia 07.02.2023
  GBP 5.3212 złEUR 4.7476 złUSD 4.4325 złCHF 4.7856 zł

  Sport