Menu

Działania MSZ w związku z organizacją powrotów Polaków do kraju

Działania MSZ w związku z organizacją powrotów Polaków do kraju
Każdy, kto wraca teraz do Polski, musi poddać się 14-dniowej domowej kwarantannie. (Fot. Getty Images)
Przez 24 godziny na dobę działa Zespół Zarządzania Kryzysowego. Jednym z kluczowych zadań zespołu jest wypracowanie rozwiązań dla Polaków, którzy przebywają za granicą i mają problem z powrotem do Polski - informuje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Reklama

"Służba dyplomatyczna i konsularna jest w pełni zmobilizowana i pracuje całodobowo w trybie nadzwyczajnym. W związku z obecną sytuacją MSZ wprowadziło rozwiązania organizacyjne w urzędach, które pozwalają na zwiększenie potencjału reagowania na potrzeby Polaków. Placówki pracują w trybie kryzysowym, zostały powołane specjalne zespoły mające na celu pomoc naszym obywatelom" - podano w komunikacie.

Dodano, że w razie potrzeby konsulowie pomagają Polakom w znalezieniu alternatywnego miejsca noclegowego, wskazują wiarygodnych przewoźników, informują o dostępie do służby zdrowia. Jeśli Polacy mają kłopoty z przedłużeniem wizy, konsulowie również starają się udzielać pomocy w rozmowach z miejscowymi służbami migracyjnymi.

Placówki codziennie przysyłają raporty o sytuacji w krajach akredytacji dotyczącej rozwoju epidemii, sytuacji epidemiologicznej oraz otwartości granic. Łącznie sztab kryzysowy analizuje oraz przekazuje do GIS oraz MZ ponad 200 raportów ze wszystkich regionów świata. 

W MSZ została uruchomiona infolinia dla obywateli polskich szukających pomocy lub informacji na temat utrudnień na granicach - (+48) 22 523 88 80.

"Staramy się na bieżąco odpowiadać na zapytania naszych rodaków, którzy znaleźli się w potrzebie za granicą. Linia jest obsługiwana w trybie trzyzmianowym przez 65 konsultantów. Infolinia w dużej mierze odciążyła placówki umożliwiając im koncentrację sił na zadaniach wykonywanych na miejscu. Tylko wczoraj informacja udzielona została ponad 12 tysiącom osób, zarówno telefonicznie, jak i mailowo" - zaznaczono w komunikacie MSZ.

Dla Polaków, którzy wobec wstrzymania lotów komercyjnych i ze względu na odległość nie są w stanie przekroczyć granicy Polski transportem kołowym, Rząd RP uruchomił specjalną akcję #LotDoDomu. W ramach tej inicjatywy udostępnione zostały trzy możliwości powrotu do kraju drogą lotniczą: dotychczasowe czartery, specjalne czartery LOT oraz loty według specjalnego zapotrzebowania.

"MSZ nieustannie weryfikuje informacje dotyczące naszych obywateli za granicą i będących w trudnej sytuacji. We współpracy z LOT prowadzona jest optymalizacja rejsów czarterowych, aby najskuteczniej umożliwić Polakom pozostającym za granicą powrót do kraju" - podkreśla resort.

Bilety PLL LOT można kupić na www.lot.com. Wczoraj zrealizowano loty z Londynu, Chicago, Nowego Jorku i Malty - i udało się przywieźć do kraju 1 300 osób. Dzisiaj planowane są m. in. loty z Barcelony, Colombo, Dublina, Larnaki, Londynu, Malty, Reykjaviku i Tbilisi.

Można też zgłaszać zapotrzebowanie na zorganizowanie lotu z innych miejsc na stronie lotDoDomu.com. Operacja organizacji powrotu Polaków pod nazwą "LOT do domu" będzie trwała do odwołania.

Czytaj więcej:

Polska przywraca kontrolę na granicach, zamyka wjazd dla obcokrajowców

Ryanair odwołuje wszystkie rejsy do i z Polski od dzisiaj do 31 marca

Chcesz wrócić do Polski? Dzisiaj wieczorem wejdź na lotdodomu.pl

12 tys. Polaków zgłosiło chęć powrotu do kraju. Pierwsze samoloty wylatują dzisiaj

Personel lotniczy krytykuje akcje sprowadzania Polaków. "Kilka masek i dwa żele"

LOT: Jedenaście kolejnych samolotów leci po Polaków za granicą

Szumowski: W tym tygodniu będziemy mieli czterocyfrowy wynik zakażonych

  Komentarze
  • Nitro
   16 marca, 14:40

   Wracają, by z "honorami" spocząć w polskim rodzinnym grobowcu, jeśli taki posiadają i będzie miał ich kto i za co pochować. Szczury zawsze szukają kawałka bezpiecznej ziemi i tylko nie dostrzegają,że ten okręt tonie. To kwesta czasu. Silni przetrwają.

  • Bronek
   16 marca, 15:59

   Ludzie odrazu po powrocie musicie się zaopatrzyć w środki odulkarzające ,ja się odkarzam żytnią i luksusową,macie 2 tygodnie kwarantanny to się odkarzać ,seta co 3 godziny ,zagryzać cebulą i nawet kataru nie zlapiecie.Wiem co mówię.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.07.2020
  GBP 4.950 złEUR 4.471 złUSD 3.969 złCHF 4.203 zł

  Sport


  Sport

  Reklama