Menu

Dyplomaci nie płacą kar i mandatów. Londyn traci miliony funtów

Dyplomaci nie płacą kar i mandatów. Londyn traci miliony funtów
Jeśli chodzi o Congestion Charge, największym dłużnikiem jest ambasada USA. (Fot. Getty Images)
Zaległości zagranicznych ambasad z tytułu nieuiszczonych opłat za wjazd samochodem do centrum Londynu wynoszą ponad 116 mln funtów, a suma zaległych mandatów za brak opłat parkingowych to ponad 200 tys. funtów - podało wczoraj brytyjskie MSZ.
Reklama

Jeśli chodzi o opłaty za wjazd samochodem do centrum brytyjskiej stolicy, największym dłużnikiem jest ambasada USA, której wystawiono z tego powodu ponad 102 tys. mandatów na łączną sumę prawie 12,5 mln funtów. Kolejne miejsca zajmują ambasady Japonii (8,5 mln), Nigerii (7 mln), Indii (6 mln) i Rosji (5,7 mln).

Pod względem zgromadzonych mandatów za brak opłaconego postoju, najwyższe zadłużenie - ponad 47 tys. funtów - ma ambasada Nigerii, a następnie placówki Afganistanu (19,7 tys.), Zambii (17 tys.), Zjednoczonych Emiratów Arabskich (11,5 tys.) i Arabii Saudyjskiej (9,7 tys.). Podane przez MSZ kwoty dotyczą w przypadku wjazdu do centrum Londynu okresu między 2003 a 2018 r., zaś opłat za postój - od 2018 r.

Szef brytyjskiej dyplomacji Dominic Raab poinformował, że przedstawiciele rządu odbyli spotkania z dyplomatami, aby poruszyć sprawę zaległych płatności. Ponadto rząd napisał do ambasad i przedstawicielstw organizacji międzynarodowych, aby "dać im okazję albo do zapłacenia zaległych długów, albo do odwołania się od konkretnych kar, jeśli uważają, że zostały nałożone niewłaściwie".

Opłaty za wjazd samochodem do centrum Londynu wprowadzone zostały w 2003 r. (Fot. Getty Images)

Wiele ambasad stoi jednak na stanowisku, że opłata za wjazd do centrum miasta jest formą podatku, a zgodnie z konwencją wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych, ambasady nie muszą płacić podatków.

Rzecznik MSZ nie uważa jednak, by były podstawy do zwolnienia dyplomatów z tej opłaty. "Ma ona podobny charakter do opłat parkingowych czy opłat za przejazd, do uiszczania których misje dyplomatyczne są zobowiązane" - wyjaśnił.

W kwestii opłat parkingowych oświadczył natomiast: "Zgodnie z konwencją wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych, od osób uprawnionych do immunitetu oczekuje się przestrzegania prawa i dlatego oczekujemy, że wszyscy zagraniczni dyplomaci zapłacą mandaty za parkowanie".

Opłaty za wjazd samochodem do centrum Londynu wprowadzone zostały w 2003 r. Dotyczy ona niemal wszystkich pojazdów, a zebrane w ten sposób fundusze przeznaczane są na inwestycje w transport publiczny. Opłaty obowiązują w dni powszednie między godz. 7:00 a 18:00. Obecnie obowiązująca stawka to 11,5 funta dziennie, zaś kary za jej brak wahają się od 65 do 195 funtów.

Czytaj więcej:

Londyn: Dziś wchodzi w życie "ekologiczna opłata" dla kierowców

Londyn: £220 tys. dziennie z opłat za wjazd do "zielonej strefy"

Amerykański rząd musi zapłacić za Congestion Charge prawie 12 mln funtów

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 07.04.2020
  GBP 5.144 złEUR 4.534 złUSD 4.172 złCHF 4.288 zł

  Sport


  Reklama