Menu

Dymisja szkockiego ministra. Podrywał 16-latka na Facebooku

Dymisja szkockiego ministra. Podrywał 16-latka na Facebooku
Mackay: "Biorę pełną odpowiedzialność za swoje czyny. Zachowałem się głupio i jest mi naprawdę przykro". (Fot. Getty Images)
Szkocki minister finansów Derek Mackay podał się dzisiaj do dymisji, na kilka godzin przed planowanym przedstawieniem budżetu na nowy rok finansowy. Jak ujawniły media, Mackay wysyłał w mediach społecznościowych setki wiadomości do 16-letniego chłopca.
Reklama

"Biorę pełną odpowiedzialność za swoje czyny. Zachowałem się głupio i jest mi naprawdę przykro. Bezwarunkowo przepraszam tę osobę i jej rodzinę. Rozmawiałem wczoraj wieczorem z szefową autonomicznego rządu Szkocji i złożyłem rezygnację ze skutkiem natychmiastowym. Służba w rządzie była ogromnym przywilejem i przykro mi, że zawiodłem swoich kolegów i zwolenników" - oświadczył 42-letni Mackay.

"The Scottish Sun" - szkockie wydanie "The Sun" - ujawnił, że Mackay w ciągu sześciu miesięcy wysłał na Instagramie i Facebooku 270 prywatnych wiadomości do chłopca, którego wcześniej nie znał.

Mackay napisał w nich m.in. nastolatkowi, że jest "naprawdę ładny" oraz że "dobrze wygląda w nowej fryzurze". Ponadto, zaprosił go na kolację i mecz rugby. Wiadomości wysyłał, mimo że znał jego wiek, a chłopiec napisał mu, by "nie próbował niczego". Ostatnie z nich pochodzą zaledwie z początku tego tygodnia.

Mackay to jeden z czołowych polityków rządzącej Szkockiej Partii Narodowej. (Fot. Getty Images)

"Derek wniósł znaczący wkład w pracę rządu, przyznał jednak, że jego zachowanie nie spełniło wymaganych standardów" - oświadczyła pierwsza minister rządu szkockiego Nicola Sturgeon. Lider opozycyjnych szkockich konserwatystów Jackson Carlaw uważa, że to nie wystarczy i Mackay powinien zrezygnować także z mandatu poselskiego.

Mackay to jeden z czołowych polityków rządzącej, proniepodległościowej Szkockiej Partii Narodowej. W szkockim parlamencie zasiada od 2011 r., pełniąc różne funkcje rządowe. Od 2016 r. był ministrem finansów i gospodarki. Wymieniano go jako jednego z głównych kandydatów na następcę Sturgeon, gdyby ta miała w przyszłości odejść ze stanowiska. W 2013 r. ujawnił, że jest gejem.

"The Scottish Sun" skontaktował się z nim przed północną w nocy ze środy na czwartek, gdy pracował on nad ostatnimi poprawkami do projektu budżetu. W związku z rezygnacją Mackaya budżet przedstawi wiceminister finansów publicznych Kate Forbes.

Czytaj więcej:

Brytyjczyk skazany na 18 lat. Fałszywie oskarżał o pedofilię

Coraz więcej materiałów pedofilskich w sieci w UK

  Komentarze
  • Ja
   7 lutego, 10:50

   To jest po prostu chory człowiek, który myślał że jak jest ministrem to mu wszystko wolno... Trudno w to uwierzyć.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 30.03.2020
  GBP 5.070 złEUR 4.540 złUSD 4.093 złCHF 4.284 zł

  Sport


  Reklama