Menu

Dwie związane z Polską pozycje w finale konkursu na wojskową książkę roku w UK

Dwie związane z Polską pozycje w finale konkursu na wojskową książkę roku w UK
"First to Fight" jest najnowszą książką Moorhouse'a, historyka specjalizującego się w tematyce niemieckiej i polskiej. (Fot. Twitter/@PLInst_London)
Dwie książki bezpośrednio lub pośrednio związane z historią Polski - 'First to Fight: The Polish War 1939' Rogera Moorhouse'a i 'The Fortress: The Great Siege of Przemyśl' Alexandra Watsona - znalazły się na liście finalistów w konkursie na brytyjską książkę wojskową roku.
Reklama

"First to Fight", wydana w Polsce pod tytułem "Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi", jest najnowszą książką Moorhouse'a, historyka specjalizującego się w tematyce niemieckiej i polskiej, zwłaszcza w okresie międzywojennym i II wojny światowej. Opowiada o podjętej przez Polskę obronie po tym, jak została zaatakowana we wrześniu 1939 roku przez niemieckie, a później sowieckie wojska.

Z kolei niewydana dotychczas w Polsce "The Fortress: The Great Siege of Przemyśl" to historia zbudowanej w drugiej połowie XIX wieku przez Austrię twierdzy Przemyśl, jednej z największych w Europie, która w czasie I wojny światowej była trzykrotnie oblegana, zaś drugie z tych oblężeń - zakończone zwycięstwem Rosji - było najdłuższym podczas całego tego konfliktu.

Książka to historia zbudowanej w drugiej połowie XIX wieku przez Austrię twierdzy Przemyśl. (Fot. military-history.org)

Na ogłoszonej liście finalistów znalazło się siedem pozycji. Pozostałe to: "Places and names: On War, Revolution, and Returning" Elliotta Ackermana, "Sand and Steel: A New History of D-Day" Petera Caddick-Adamsa, "Fighting the People's War: The British and Commonwealth Armies in the Second World War" Jonathana Fennella, "Command: The Twenty-First Century General" Anthony'ego Kinga oraz "Surveillance Valley: The Secret Military History of the Internet" Yashy Levine'a.

Konkurs "The British Army Military Book of the Year" organizowany jest przez brytyjską armię od 2008 roku, a zgłaszane mogą być do niego książki o szeroko rozumianej tematyce wojskowej. Tytuł zwycięskiej książki w tegorocznej edycji ogłoszony zostanie na początku października br., zaś nagroda wręczona będzie w grudniu.

Czytaj więcej:

"The Guardian" opisuje historię rotmistrza Pileckiego

"Washington Post" o Pileckim: Polski bohater, który informował świat o Auschwitz

Biografia Pileckiego z prestiżową nagrodą Costa Book of the Year

Autor brytyjskiej biografii Pileckiego: To tylko kwestia czasu, nim pozna go cały świat

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 07.04.2020
  GBP 5.144 złEUR 4.534 złUSD 4.172 złCHF 4.288 zł

  Sport


  Reklama