Menu

Dwie trzecie Rosjan uważa, że policja podrzuca narkotyki

Dwie trzecie Rosjan uważa, że policja podrzuca narkotyki
Rosjanie wątpią w swoje szanse w sytuacji, gdyby zostali zatrzymani przez policję z powodu podejrzeń o dokonanie przestępstwa. (Fot. Getty Images)
66 procent Rosjan uważa, że zwykłą praktyką w ich kraju jest podrzucanie przez policję narkotyków i fabrykowanie spraw karnych wobec niewygodnych osób. Dane te podał wczoraj niezależny ośrodek badania opinii publicznej Centrum Lewady.
Reklama

Jedynie 18 proc. ankietowanych ocenia, że przypadki fingowania spraw karnych są rzadkie i jednostkowe.

Z badania wynika także, że Rosjanie wątpią w swoje szanse w sytuacji, gdyby zostali zatrzymani przez policję z powodu podejrzeń o dokonanie przestępstwa. Ponad połowa (52 proc.) oceniła, że ich szanse na poradzenie sobie w takiej sytuacji byłyby dość niskie i bardzo niskie; 23 proc. oszacowało je jako średnie. O wysokich szansach przekonanych było 9 procent.

28 procent badanych przyznało, że w takiej sytuacji liczyłoby na wpływowych znajomych. Nieco mniej (24 procent) pokładałoby nadzieję w prokuraturze. Niecała jedna piąta (19 proc.) liczyłaby na sąd albo organizacje obrony praw człowieka. 17 procent oceniło, że nie liczyłoby w tej sytuacji na nikogo. 

Badanie dotyczy głośnej sprawy karnej wobec dziennikarza śledczego Iwana Gołunowa. (Fot. Getty Images)

Badanie Centrum Lewady dotyczy głośnej sprawy karnej wobec dziennikarza śledczego Iwana Gołunowa, oskarżonego o próbę sprzedaży narkotyków. 56 proc. respondentów potwierdziło, że słyszało o zatrzymaniu dziennikarza. Aż 85 proc. przyznało, że słyszało o protestach i pikietach w obronie Gołunowa.

Protesty, bezprecedensowa akcja solidarności środowiska dziennikarskiego w Rosji, a także - jak się ocenia - możliwość dotarcia do wysoko postawionych decydentów sprawiły, że Gołunow został zwolniony z aresztu. Zarzuty wobec niego wycofano. Zdymisjonowanych zostało dwóch funkcjonariuszy MSW Rosji w randze generała.

Jednak ponad połowa uczestników sondażu Centrum Lewady (55 proc.) jest zdania, że przypadek Gołunowa nie będzie miał poważnych następstw dla MSW. W możliwość takich następstw wierzy 36 procent.

"Jest to związane ze spadającym zaufaniem do instytucji, w tym do ministerstwa spraw wewnętrznych, które tradycyjnie nie cieszy się zaufaniem obywateli" - uważa politolog Jewgienij Iwanow. Jego zdaniem, Rosjanie "na poziomie życia codziennego stykają się z brakiem profesjonalizmu i przekraczaniem kompetencji przez funkcjonariuszy MSW". Politolog twierdzi, że w tej kwestii respondenci Centrum Lewady opierają się na osobistych negatywnych doświadczeniach.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 10.08.2020
  GBP 4.890 złEUR 4.402 złUSD 3.739 złCHF 4.084 zł

  Sport


  Sport

  Reklama