Menu

Drugi dzień strajku pracowników Lufthansy. Odwołano ok. 600 lotów

Drugi dzień strajku pracowników Lufthansy. Odwołano ok. 600 lotów
Jutro niektóre loty też mogą być opóźnione lub odwołane. (Fot. Getty Images)
Drugi dzień z rzędu strajkuje personel pokładowy flagowych niemieckich linii lotniczych Lufthansa. Dzisiaj, głównie z lotnisk we Frankfurcie i Monachium, odwołano ok. 600 lotów, a pierwszego dnia 48-godzinnego strajku - ok. 700 lotów - podała agencja dpa.
Reklama

Według Luftahansy, strajk dotknął ok. 180 tys. pasażerów korzystających zarówno z połączeń krajowych, jak i międzynarodowych.

Związek zawodowy personelu pokładowego UFO nazwał dwudniową akcję protestacyjną elementem zaciekłego sporu z Lufthansą o płace i status prawny związku.

Mimo że strajk ma się zakończyć dzisiaj, niemiecki przewoźnik utrzymuje, że wpłynie on także na niektóre jutrzejsze połączenia, ponieważ samoloty i załogi muszą powrócić do swoich macierzystych portów lotniczych.

Związek UFO reprezentuje około 21 tys. członków załóg Lufthansy. Domaga się dla nich podwyżki uposażenia zasadniczego i dodatków płacowych, a także rozszerzenia możliwości zawierania normalnych umów o pracę przez pracowników sezonowych.

Związek odrzucił przedstawioną przez Lufthansę propozycję porozumienia, nazywając ją "chwytem pod publiczkę". Zagroził rozszerzeniem strajku na linie związane z Lufthansą, m.in. Eurowings.

Do kwietnia przyszłego roku sąd pracy musi wydać wyrok w sprawie wniosku Lufthansy o odebranie UFO statusu związku uprawnionego do zawierania umów zbiorowych. UFO obawia się szczególnie tego, że Lufthansa mogłaby zawrzeć umowę dotyczącą personelu kabinowego z konkurencyjnym związkiem Verdi, który wchodzi w skład niemieckiej federacji związkowej DGB.

Czytaj więcej:

Personel pokładowy Lufthansy ma strajkować dwa dni

Lufthansa wystąpiła do sądu o zakaz strajku personelu kabinowego

Lufthansa odwołuje 1 300 lotów

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.01.2021
  GBP 5.092 złEUR 4.535 złUSD 3.725 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama