Menu

Dożywocie dla zamachowca, który próbował rozjechać ludzi

Dożywocie dla zamachowca, który próbował rozjechać ludzi
Oskarżony próbował okłamać sąd, wskazując, że "zgubił drogę". (Fot. Getty Images)
Mieszkający w Wielkiej Brytanii sudański azylant, który w sierpniu 2018 roku próbował w okolicach budynku parlamentu w Londynie rozjechać samochodem grupę rowerzystów oraz policjantów, został skazany na karę dożywotniego więzienia.
Reklama

30-letni Salih Khater, który mieszka w Birmingham, a oprócz sudańskiego paszportu ma także brytyjski, 14 sierpnia zeszłego roku potrącił samochodem grupę rowerzystów, a następnie uderzył w barierkę ochronną w pobliżu parlamentu. Przed uderzeniem o mało co nie potrącił jeszcze dwóch policjantów, którzy ledwo zdołali uskoczyć przed pojazdem.

W wyniku incydentu ranne zostały trzy osoby.

W trakcie procesu obrona próbowała przekonywać, że jechał on do ambasady Sudanu, by uzyskać wizę, ale zgubił drogę i wpadł w panikę. Sąd jednak przychylił się do argumentów prokuratury, że działał on z premedytacją i kierował się motywami terrorystycznymi. W lipcu sąd uznał go za winnego dwóch zarzutów usiłowania zabójstwa, zaś wczoraj skazał na dożywocie bez możliwości ubiegania się o warunkowe zwolnienie przed upływem 15 lat.

30-latek próbował przejechać jak najwięcej ludzi. (Fot. Getty Images)

Jak wyjaśniła sędzia Maura McGowan, "nie ma wątpliwości, że jego intencją było zabicie tak wielu osób, jak to możliwe, a poprzez to rozsiewanie strachu i terroru". Dodała, że "naśladował on działania innych, którzy bez wątpienia kierowali się motywami terrorystycznymi".

W marcu 2017 roku na Moście Westminsterskim doszło do podobnego zdarzenia. 52-letni wówczas Khalid Masood wjechał samochodem w grupę ludzi, a następnie uzbrojony w nóź próbował wedrzeć się do budynku parlamentu. Zginęło wówczas pięć osób, a 49 zostało rannych.

Khater urodził się w Sudanie, a w 2010 roku otrzymał azyl w Wielkiej Brytanii, gdyż jak twierdził w swojej ojczyźnie był torturowany.

Czytaj więcej:

Brat zamachowca z Manchesteru został wydany Wielkiej Brytanii

Żelazne Róże w Oslo. Pomnik ku czci zabitych przez Breivika

Niemcy: W internecie znaleziono "manifest" zamachowca z Halle

  Komentarze
  • Wracaj
   15 października 2019, 10:48

   To go odeslas, i zabrac paszport

  • Xxx
   15 października 2019, 10:50

   Brawo w końcu jakieś konkrety, a nie śmieszne wyroki za terroryzm, niech reszta wie jak będą sądzeni to może coś zmieni w ich postępowaniu bo tak czują się bezkarnie w UK.

  • Warunkowe
   15 października 2019, 13:35

   Czyli jeśli będzie grzeczny to wyjdzie w wieku 45lat i będzie planował kolejny zamach..pieknie..kara śmierci dla terrorystów i nie ma innego wyjscia

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 14.08.2020
  GBP 4.869 złEUR 4.399 złUSD 3.723 złCHF 4.091 zł

  Sport


  Sport

  Reklama