Menu

Domy w UK z "trzynastką" na drzwiach tańsze o £22 tys.

Domy w UK z "trzynastką" na drzwiach tańsze o £22 tys.
Irracjonalna wiara, że liczba ta przynosi pecha, kosztuje niektórych sporo pieniędzy. (Fot. Getty Images)
Brytyjczycy, którzy w ciągu ostatnich trzech lat sprzedawali dom z numerem '13', tracili średnio 8 proc. rynkowej wartości nieruchomości - informuje 'The Telegraph'.
Reklama

Z rynkowych analiz wynika, że w Wielkiej Brytanii średnia cena sprzedaży domu w latach 2016-2019 wynosiła £282 815. Jednak ci, którzy mieszkali pod numerem "13", dostali za swoją nieruchomość £260 716, czyli ponad £20 tys. mniej.

Co ciekawe, wielu deweloperów podczas budowania nowych osiedli czy apartamentowców rezygnuje z domów i mieszkań z "trzynastką" na drzwiach.

"Od 2016 r. transakcje powiązane z liczbą 13 stanowiły zaledwie 0,8 proc. sprzedaży nowych budynków i tylko 1,1 proc. istniejących nieruchomości" - informuje rzecznik przeprowadzającego badanie Stone Real Estate.

Ryanair nie ma trzynastego rzędu w swoich samolotach. (Fot. Getty Images)

Około 10 proc. brytyjskiego społeczeństwa cierpi na triskaidekafobię, czyli lęk przed liczbą "13". Co leży u źródła pechowej liczby? Podczas Ostatniej Wieczerzy przy stole zasiadło 13 osób - Jezus i jego 12 apostołów. Według biblijnych przekazów, trzynastym zaproszonym był Judasz, który zdradził Jezusa.

Irracjonalna wiara, że liczba ta przynosi pecha sprawia, że wielu ludzi na całym świecie unika miejsc o numerach "13" w samolotach lub autokarach. Niektóre linie lotnicze, takie jak Ryanair, nie mają nawet trzynastego rzędu w swoich samolotach.

"To niezwykle, że w dzisiejszych czasach starożytne przesądy mogą mieć tak szkodliwy wpływ na cenę, za jaką sprzedawana jest nieruchomość" - skomentował Michael Stone, założyciel Stone Real Estate.

Czytaj więcej:

Londyn: Dom w drogiej dzielnicy może kosztować "rękę, nogę i płuco"

Dom z trzema sypialniami w Birmingham na aukcji za £1

W tych miastach w UK czynsze drożeją najszybciej

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.01.2021
  GBP 5.092 złEUR 4.535 złUSD 3.725 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama