Dlaczego pracownicy z Ukrainy szukają teraz zatrudnienia w innych krajach niż Polska?

Gremi Personal zwrócił uwagę, że coraz więcej Ukraińców decyduje się na emigrację z kraju z obawy przed zimą, ale zastanawia się jednocześnie, czy wybrać Polskę jako ostateczną destynację, czy też potraktować nasz kraj jedynie tranzytowo.
Agencja zatrudniania przekonuje, że zaostrzające się przepisy migracyjne w Polsce ws. zatrudniania cudzoziemców, ograniczenie wsparcia dla uchodźców z Ukrainy i pogarszające się nastroje w społeczeństwie są powodem, że "Ukraińcy coraz częściej szukają schronienia gdzie indziej".
Jak podkreślono, Ukraińcy wyjeżdżają do Niemiec, Danii, Norwegii oraz innych państw, które zapewniają mieszkania, wsparcie w znalezieniu pracy, naukę języka oraz świadczenia socjalne wystarczające do utrzymania się.
Agencja podkreśliła, że atak Rosji w 2022 r. spowodował masową ucieczkę Ukraińców z ojczyzny. Wielu z nich udało się osiedlić, zintegrować się i ułożyć sobie życie na emigracji. Według autorów opracowania, Ukraińcy wybierają Polskę jeszcze z "przyzwyczajenia", ale w ich ocenie - "zaczyna się to zmieniać".
Nie będzie można zatrudniać cudzoziemców na umowie zlecenia https://t.co/YJ4a4K2xHs
— Bezprawnik (@bezprawnik) October 31, 2024
"Okres prac sezonowych dla pracowników tymczasowych otwierają przygotowania do świąt i Nowego Roku – wielu Ukraińców rok czy dwa lata temu poszukiwało właśnie takiej pracy" - zauważyli autorzy raportu.
Według rekruterów, najpopularniejsze oferty pracy, które nie wymagają znajomości języka ani dodatkowych kompetencji, oferowane są przez branżę TSL – szczególnie logistykę i e-commerce, a także w przemyśle spożywczym i lekkim.
Zwrócono uwagę, że w okresie przedświątecznym aktywność branży logistycznej i e-commerce jest wzmożona. Gremi Personal przewiduje, że tegoroczny szczyt sezonu zwiększy zapotrzebowanie na pracowników o 20 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
Agencja Gremi Personal zauważyła, że w branży TSL w ostatnim kwartale roku liczba wakatów i popyt na kadrę wzrasta "nawet trzykrotnie". "Niektóre z wymienionych sektorów są zależne od cudzoziemskiej siły roboczej w już 60 proc." - dodali autorzy opracowania.
Czytaj więcej:
Polska: Pracownicy z Ukrainy migrują na zachód Europy
Mimo wojny Ukraińcy licznie odwiedzają katalońskie wybrzeże