Menu

Diesle nie wjadą do centrum Bristolu

Diesle nie wjadą do centrum Bristolu
Zakaz ma wejść w życie w 2021 r. (Fot. Getty Images)
Bristol w południowo-zachodniej Anglii będzie pierwszym miastem w Wielkiej Brytanii, które zakaże samochodom z silnikami diesla wjazdu do części centrum - zdecydowały wczoraj lokalne władze.
Reklama

Zgodnie z planem, który ma wejść w życie w 2021 r., w centrum miasta wyznaczone zostaną dwie strefy. Do pierwszej, w samym centrum, prywatne samochody z silnikami diesla nie będą mogły wjeżdżać w godz. 7-15, zaś pojazdy użyteczności publicznej, takie jak taksówki, autobusy, vany i ciężarówki, będą musiały płacić za wjazd.

W drugiej, szerszej strefie opłaty nadal będą nakładane na pojazdy użyteczności publicznej, natomiast na samochody prywatne już nie.

Opłaty mają wynosić 9 funtów dziennie w przypadku taksówek i vanów oraz 100 funtów dla autobusów i ciężarówek. Do pobierania opłat ma być używany taki sam system rozpoznawania tablic rejestracyjnych, jaki jest używany w Londynie w przypadku wjazdu do strefy płatnej.

Władze do 2025 r. chcą znacznie obniżyć zanieczyszczenie powietrza w Bristolu. (Fot. Getty Images)

Rada miejska Bristolu zdecydowała o wprowadzeniu zakazu, ale doprecyzowane muszą być jeszcze jego szczegóły, np. ile będą wynosić kary za nieuprawniony wjazd, oraz jakie kategorie pojazdów mogą być wyłączone z zakazu. Plan musi też jeszcze zostać zatwierdzony przez rząd.

Władze Bristolu zostały prawnie zobligowane przez rząd do podjęcia działań na rzecz poprawy jakości powietrza, lecz już dwa razy w wyznaczonym terminie nie przedstawiły planu rozwiązania tej sytuacji. Teraz mają nadzieję, że dzięki zakazowi do 2025 roku uda się obniżyć zanieczyszczenie powietrza w centrum poniżej wyznaczonych przez rząd maksymalnych limitów.

Dyskusje na temat wyznaczenia stref ograniczonej emisji spalin - albo poprzez zakaz wjazdu dla starszych samochodów z silnikami diesla, albo poprzez wprowadzenie opłat za wjazd - prowadzone są także w innych brytyjskich miastach, m.in. w Londynie, Birmingham i Leicester, ale w żadnym nie przyniosły jeszcze konkretnych efektów.

Czytaj więcej:

Rekordowa sprzedaż aut elektrycznych w UK

Londyn: Opłata za parkowanie diesla może poszybować do £350

Motoryzacyjna rewolucja w Rzymie. Część diesli nie wjedzie do centrum

  Komentarze
  • Magic
   6 listopada 2019, 12:11

   Większość pojazdów dostarczające zaopatrzenie to disle. Ciekawe jat to zostanie rozwiązane A co z biednym robotnikem którzy kupują disla żeby dojechać do pracy.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 30.09.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.527 złUSD 3.866 złCHF 4.188 zł

  Sport


  Sport

  Reklama