Menu

Deszczowy początek września na Wyspach. Wydano alarmy powodziowe

Deszczowy początek września na Wyspach. Wydano alarmy powodziowe
Mieszkańcy Londynu w tym tygodniu będą musieli zmierzyć się z silnymi opadami deszczu. (Fot. Getty Images)
W wielu regionach Wielkiej Brytanii wydano dziś alarmy powodziowe, a prognostycy z Met Office ostrzegają przed intensywnymi opadami deszczu. Zdaniem ekspertów od pogody, mieszkańców Wysp czeka wrzesień z bardzo zmienną pogodą.
Reklama
Reklama

Alarmy powodziowe obowiązują dziś w hrabstwach Essex, Devon oraz Lancashire, a także w wielu miastach Szkocji położonych w pobliżu rzek.

Według Met Office, północno-zachodnia Anglia będzie najbardziej narażona na obfite opady deszczu, które mogą trwać przez następne dwa tygodnie.

Zagrożenie powodziowe dla społeczności zamieszkujących wybrzeże związane jest z kolei z sezonowymi przypływami. Zdaniem meteorologów, "należy być przygotowanym na miejscowe podtopienia".

Rządowi synoptycy oceniają, że zagrożenie powodziowe może również wystąpić w centrum Londynu, z uwagi na "nisko położone drogi i chodniki nad Tamizą". Obecnie w stolicy nie obowiązuje jednak alert ostrzegawczy.

Synoptycy ostrzegają przed zmienną, wrześniową pogodą. (Fot. Getty Images)

"Pogoda na następny tydzień prezentować się będzie dość zmiennie. Nadciągają fronty pogodowe znad Atlantyku, co oznacza, że ​​w większości części kraju sporo popada" - wskazała Becky Mitchell z Met Office.

"Opady będą skupiać się głównie na północno-zachodniej części kraju i możemy spodziewać się intensywności wynoszącej około 40–50 mm. Nie jest to niczym niezwykłym o tej porze roku, szczególnie na wyższym gruncie, gdzie deszcz jest zwykle bardziej obfity" - dodała.

Oczekuje się również, że wraz z nadejściem września, odczuwalny będzie znaczny spadek temperatur.

W ubiegłym tygodniu temperatury w Londynie wyniosły aż ​​33,2 stopni Celsjusza - był to najgorętszy sierpień, jaki kiedykolwiek odnotowano na Wyspach.

Jak zapowiedziała Becky Mitchell, przez kilka następnych dni temperatura spadnie do maksymalnie 20 st. C.

"Od czwartku będzie jeszcze chłodniej, a nocą możemy spodziewać się przymrozków. Zeszłej nocy w Aboyne w Szkocji odnotowaliśmy 0 st. C" - podsumowała meteorolog.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.06.2021
  GBP 5.2617 złEUR 4.5306 złUSD 3.7349 złCHF 4.1601 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama