Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Departament Stanu USA: Polska wciąż narusza prawa człowieka, m.in. dyskryminując kobiety

Departament Stanu USA: Polska wciąż narusza prawa człowieka, m.in. dyskryminując kobiety
Sytuacja kobiet w Polsce nie jest najlepsza, i nie dotyczy to tylko miejsc pracy - sugeruje raport. (Fot. Getty Images)
Dyskryminacja kobiet, zagrożenia dla niezależności sądów i nadmierne używanie siły przez policję to przykłady naruszania praw człowieka w Polsce, na które wskazuje Departament Stanu USA w swoim raporcie za 2023 r. Dokument zawiera analizę sytuacji w ponad 200 krajach i regionach świata.
Reklama
Reklama

W raporcie, powołując się na Helsińską Fundację Praw Człowieka, stwierdzono, że polska policja używała nadmiernej siły wobec zatrzymanych. Zauważono, że funkcjonariuszom brakuje wiedzy na temat odpowiednich technik stosowanych wobec osób pod wpływem narkotyków lub innych środków odurzających.

Odnotowano także wzrost liczby przypadków zastosowania aresztu tymczasowego wobec podejrzanych.

Jak podkreślono, decyzje rządu dotyczące sądownictwa spotkały się z ostrą krytyką Komisji Europejskiej, ekspertów prawnych i organizacji pozarządowych. Grupy te wyraziły obawy przed niewystarczającą ochroną przed wpływami politycznymi w sprawach karnych.

Przytoczono badania Eurobarometru z czerwca 2023 r., że jedynie 23 proc. respondentów postrzegało sądownictwo w Polsce jako niezawisłe.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka i inne organizacje odnotowały, że osoby ubiegające się o azyl i przekraczające granicę z Białorusią nie miały odpowiedniego dostępu do ochrony oraz pomocy. Poinformowano także o przypadkach dyskryminacji romskich uchodźców z Ukrainy w Polsce.

Departament Stanu USA zwrócił uwagę, że zdaniem UNHCR, trudno jest oszacować aktualną liczbę bezpaństwowców w Polsce. W połowie 2022 r. szacowano ich liczbę na 1425 osób. Jak zaznaczono, brakuje formalnych procedur identyfikacji bezpaństwowców, co sprawia, że są oni narażeni na ubóstwo, marginalizację oraz zatrzymania przez służby.

Sytuacja na granicy Polski z Białorusią wciąż jest bardzo trudna... (Fot. Getty Images)

Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR), które obserwowało wybory parlamentarne w Polsce, stwierdziło rekordową frekwencję wyborczą oraz szeroki wybór opcji politycznych. Jednocześnie podkreśliło, że w prowadzonej kampanii wyborczej pojawiło się wiele treści ksenofobicznych i mizoginistycznych.

Powołując się na Centrum Praw Kobiet, odnotowano sytuacje, gdy policja niechętnie interweniowała w przypadkach przemocy domowej. Wskazano również, że molestowanie seksualne w dalszym ciągu stanowi poważny problem społeczny, a rząd nie egzekwuje skutecznie prawa w tym zakresie.

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny poinformowała, że w związku z decyzją polskiego rządu o usunięciu prawie wszystkich środków antykoncepcyjnych na receptę z listy leków refundowanych uczyniło to je mniej dostępnymi, zwłaszcza dla kobiet z obszarów wiejskich. Jako ograniczenie praw człowieka wskazano także brak dotowania przez NFZ porodów domowych.

Szerokim echem obiła się sprawa pani Joanny z Krakowa (na zdj. po prawej), która w lipcu ub. roku była ofiarą nadużyć policji. (Fot. Getty Images)

W rozdziale dotyczącym Polski napisano, że w 2023 r. miały miejsce pojedyncze przypadki dyskryminacji wymierzone w mniejszość ukraińską. Odnotowano także incydenty antysemickie, w tym niszczenie cmentarzy żydowskich i publikacje nietolerancyjnych komentarzy w telewizji oraz w mediach społecznościowych.

W raporcie wskazano na informacje medialne o przypadkach fizycznych i werbalnych ataków na lesbijki, gejów, osoby biseksualne, transpłciowe, queer lub interseksualne (LGBTQI+).

Jak piszą autorzy, raport Departamentu Stanu powstaje na podstawie wiarygodnych i opartych na faktach źródeł, w tym raportów agencji rządowych, danych organizacji pozarządowych i doniesień medialnych.

Czytaj więcej:

Polacy wśród nacji, które w swoim ciele czują się najlepiej

Większość Polaków popiera liberalizację prawa aborcyjnego

W Polsce pigułka "dzień po" będzie bez recepty. Rząd zaproponuje zmianę ustawy

Większość Polaków nie widzi realizacji obietnic wyborczych koalicji rządzącej

  Komentarze
  • Ale
   25 kwietnia, 11:37

   Sianie terroru na calym swieciej est ok

  • Ewa
   25 kwietnia, 13:57

   Sorry, ale departament stanu USA powinien najpierw usunąć belkę ze swojego oka nim zajmie się drzazgami u innych. Działania brutalnej rasistowskiej policji w US jest znana po tej stronie Atlantyku też. Dodatkowo kraj, który wysyła broń do zabijania dzieci i kobiet w Strefie Gazy zapewnia wolność słowa jedynie pro izraelskimi głosom na pewno jest ostoją równości i demokratyczności.

  • Ale cyrk
   25 kwietnia, 16:03

   Departament stanu USA powiedział że musimy spłacić Żydom odszkodowania za zniszczone przez Niemców kamienice.A spadkobiercy już nie żyją.Ale departament stanu powiedział że musimy oddać te pieniądze organizacjom żydowskim. I wprowadzili nawet specjalną ustawę u siebie w parlamencie nr447.Wartość tego odszkodowania ma równość rocznemu budżetowi Polski i z roku na rok podwyższają to. Jak będziemy mieli Pro żydowski rząd to im dadzą te pieniadze a takie pieniądze nie istnieją i trzeba będzie oddać w fabrykach w portach lasach itd

  • Do ale cyrk
   25 kwietnia, 18:08

   trzeba wszędzie zaznaczać że: 1. żydowscy właściciele kamienic dorobili się na Polakach i w Polsce do takich przedwojennych majatków, 2. Zniszczyli je czyli te kamienice Niemcy 3. Polacy te kamienice odbudowali ( własna siła i kosztami) a ich warotśc jest taka a nie inne dzięki rozwojowi Polski, pracy Polaków i podatkach Polskich podatników i złotówce. 4. Zydzi powinni zwracać Polsce pieniądze za odbudowę tych kamienic.

  • Temp
   30 kwietnia, 07:54

   Czy to jest ta organizacja co nakazuje branie uchodźców bo to jest ich prawo człowieka?
   A refundowane środki antykoncepcyjne i darmowe porody domowe to czemu jest to prawo człowieka?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.07.2024
  GBP 5.0939 złEUR 4.2796 złUSD 3.9498 złCHF 4.4410 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama