Menu

Demokraci w Senacie: Trump nadużył władzy, zasługuje na usunięcie z urzędu

Demokraci w Senacie: Trump nadużył władzy, zasługuje na usunięcie z urzędu
Demokraci mają dziś ostatnią szansę, aby przedstawić swoje stanowisko. (Fot. Getty Images)
Prezydent USA Donald Trump nadużył władzy w sposób uzasadniający odsunięcie go od władzy - ocenili wczoraj, w drugim dniu prezentowania w Senacie swojego stanowiska, demokratyczni oskarżyciele. Argumenty zespołu Demokratów nie przekonały Republikanów.
Reklama

Wyłoniony przez przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi zespół oskarżycieli koncentrował się wczoraj na artykule impeachmentu Trumpa zarzucającym mu nadużycie władzy. Demokraci przekonywali, że w aferze ukraińskiej prezydent złamał prawo w tak rażący sposób, że Kongres na podstawie konstytucji USA powinien usunąć go z urzędu.

Podobnie jak dzień wcześniej, oskarżyciele w procesie senackim Trumpa opierali swoją argumentację głównie na zeznaniach świadków złożonych w trakcie śledztwa w sprawie tzw. afery ukraińskiej w Izbie Reprezentantów.

Na poparcie swoich tez przypomnieli też nagranie z wypowiedzią senatora Republikanów Lindseya Grahama z 1999 roku. W ocenie Demokratów ten wpływowy polityk w szerszy sposób niż obecnie definiował wtedy podstawy prawne uzasadniające usunięcie prezydenta z urzędu. Ponad 20 lat temu Graham był w zespole oskarżycieli demokratycznego prezydenta Billa Clintona.

Przemawiając w Senacie, szef komisji wywiadu Izby Reprezentantów Adam Schiff uznał, że teoria o ingerencji Ukrainy w wybory w USA w 2016 roku "została przyniesiona przez Kreml". O ingerowanie w amerykański proces wyborczy sprzed czterech lat oskarżał władze w Kijowie Trump.

Czy Trump zostanie odsunięty od władzy? Szanse na to są niewielkie. (Fot. Getty Images)

"Na podstawie tej rosyjskiej propagandy (Trump) wstrzymał (blisko) 400 mln USD wojskowej pomocy dla państwa, z którym walczy Rosja i które jest naszym sojusznikiem" - zwrócił uwagę Schiff.

Stojący na czele zespołu oskarżycieli Demokrata ponownie zarzucił też Trumpowi stawianie własnych korzyści politycznych nad interes państwa w przypadku polityki wobec Ukrainy.

Argumenty Demokratów nie przekonały Republikanów, którzy nadal stoją na stanowisku, że w działaniach Trumpa nie znaleziono niczego, co uzasadniałoby usunięcie go urzędu. "Nie wydaje mi się, by (Demokraci) mieli dowody na cokolwiek, co zarzucają (prezydentowi), na którekolwiek z tych nadużyć" - ocenił senator Josh Hawley z Partii Republikańskiej.

Demokraci mają jeszcze jeden dzień na zaprezentowanie w Senacie swojego stanowiska i przekonanie Republikanów. Zgodnie z przyjętym regulaminem procesu, od jutra swoje argumenty przedstawiać zaczną obrońcy Trumpa. Podobnie jak oskarżenie będą mieli na to trzy dni.

Czytaj więcej:

Sondaż: 49 proc. Amerykanów popiera impeachment Trumpa

Trump chce po Nowym Roku podjąć Johnsona w Białym Domu

Rozpoczął się proces ws. impeachmentu Trumpa

  Komentarze
  • Lolo
   24 stycznia, 18:55

   Pieniądze,znajomosci,korupcja.Tym rzadzi Trump i będzie długo jeszcze.Kupi wszystko i wszytkich.A jak nie kupi to "wypadki chodzą po ludziach" ;)

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 26.02.2020
  GBP 5.125 złEUR 4.309 złUSD 3.957 złCHF 4.062 zł

  Sport


  Reklama