Menu

Dania: Politycy z niedowierzaniem o pomyśle kupienia Grenlandii przez USA

Dania: Politycy z niedowierzaniem o pomyśle kupienia Grenlandii przez USA
Duńscy politycy z niedowierzaniem odnieśli się do sugestii Trumpa. Na zdjęciu: widok na rzeźbę Fryderyka VII przed budynkiem duńskiego parlamentu. (Fot. Getty Images)
Duńscy politycy z niedowierzaniem i oburzeniem odrzucili pomysł kupienia przez Stany Zjednoczone należącej do Danii Grenlandii. Amerykańska prasa podała wcześniej, że prezydent USA Donald Trump sondował ten pomysł z rozmowach ze swoimi doradcami.
Reklama

"To jakiś żart" - napisał na Twitterze były premier Danii Lars Lokke Rasmussen.

"Jeśli on (Trump) naprawdę to rozważa, jest to ostateczny dowód na to, że oszalał. Pomysł sprzedania przez Danię Stanom Zjednoczonym 50 tys. obywateli jest całkowicie niedorzeczny" - oświadczył rzecznik Duńskiej Partii Ludowej (DF) ds. polityki zagranicznej Soren Espersen.

Z kolei Aaja Chemnitz Larsen, deputowana do duńskiego parlamentu z ramienia drugiej co do wielkości partii na Grenlandii - Inuit Ataqatigiit (IA), w rozmowie z agencją Reutera wyraziła przekonanie, że "większość (mieszkańców) Grenlandii w dłuższej perspektywie za lepsze uważa utrzymywanie relacji z Danią niż z USA".

"Moja pierwsza myśl (po usłyszeniu o pomyśle zakupu Grenlandii przez USA - przyp.red.) to: nie, dziękuję" - dodała.

Wioska Ittoqqortoormiit jest jedną z nielicznych osad na Grenlandii zamieszkiwaną przez ludzi. (Fot. Getty Images)

"O słodki panie. Jako osoba, która kocha Grenlandię, odwiedziła jej wszystkie zakątki dziewięć razy i kocha jej mieszkańców, uważam, że jest to katastrofa" - zatweetował były ambasador USA w Danii Rufus Gifford.

Premier Danii Mette Frederiksen i minister spraw zagranicznych Jeppe Kofod dotychczas nie skomentowali prasowych doniesień na temat Grenlandii, ale urzędnicy zapowiedzieli, że w ciągu dnia przedstawią stanowisko w tej sprawie. Komentarza nie wydała na razie także amerykańska ambasada w Kopenhadze.

Prominentny polityk opozycyjnej Partii Radykałów Liberalnych (DRV) i były szef MSZ Martin Lidegaard nazwał pomysł kupienia duńskiej wyspy przez USA bezpodstawną, "groteskową propozycją".

"Mówimy tu o istniejących realnie ludziach, nie można tak po prostu sprzedać Grenlandii niczym jakaś dawna kolonialna potęga" - zauważył. Jak jednak podkreślił, "na poważnie możemy wziąć fakt, że (...) zainteresowanie USA Arktyką znacząco wzrasta i (Amerykanie) chcą mieć o wiele większe wpływy w regionie".

Prezydent USA chętnie widziałby Grenlandię pod amerykańską flagą. (Fot. Getty Images)

"Wall Street Journal" przekazał dziś, że w prywatnych rozmowach z doradcami prezydent USA mniej lub bardziej serio sondował pomysł zakupienia Grenlandii przez Stany Zjednoczone. Według przywoływanych przez dziennik źródeł, Trump "z zainteresowaniem przysłuchiwał się dyskusjom o bogatych złożach surowców i znaczeniu geopolitycznym (wyspy) i poprosił doradcę w Białym Domu o przyjrzenie się tematowi".

Część doradców pozytywnie odniosła się do pomysłu, podkreślając jego walor gospodarczy, podczas gdy inni odrzucili go jako przelotną fascynację prezydenta - wynika z relacji źródeł "WSJ".

Zdaniem jednej z tych osób, zainteresowanie Trumpa pomysłem bierze się stąd, że Grenlandia posiada bogate złoża surowce, a jej zakup stanowiłby polityczną spuściznę na miarę uznania Alaski za 49. stan USA.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama