Menu

Dania: Parlament umożliwił rozpatrywanie wniosków o azyl poza granicami UE

Dania: Parlament umożliwił rozpatrywanie wniosków o azyl poza granicami UE
W opinii duńskiego rządu, zakwaterowanie osób starających się o azyl w państwie trzecim nie stanowi naruszenia zobowiązań Danii wobec UE. (Fot. Getty Images)
Duński parlament Folketinget przyjął dzisiaj ustawę umożliwiającą rozpatrywanie wniosków o azyl w tym kraju poza granicami UE. Dzięki temu będą mogły powstawać ośrodki recepcyjne w innych krajach niż Dania, m.in. w Rwandzie. W odpowiedzi KE oświadczyła, że 'Dania stwarza ryzyko podważenia fundamentów systemu ochrony międzynarodowej uchodźców'.
Reklama
Reklama

Według ministra ds. imigracji i integracji Mattiasa Tesfaye, którego ojciec przybył do Danii jako uchodźca z Etiopii, "obecny system azylowy nie sprawdza się". "W zeszłym roku średnio trzy osoby dziennie utonęły w Morzu Śródziemnym, a Dania oraz UE przeznaczają ogromne środki na rozpatrywanie spraw osób ubiegających się o azyl, które takiej ochrony nie potrzebują" - podkreśla Tesfaye.

W jego opinii, jednym z rozwiązań jest utworzenie ośrodków recepcyjnych poza granicami UE, na terytorium państw trzecich. "Wówczas uchodźcy nie będą musieli płacić przemytnikom za miejsce na gumowej łodzi, a my zaoszczędzimy 300 tys. koron rocznie (ok. 40 tys. euro). Tyle wydajemy na każdego imigranta, który odmawia powrotu do domu" - tłumaczy.

Tesfaye twierdzi, że rząd "sporządził listę kilka krajów, z którymi jest możliwość nawiązania współpracy w zakresie utworzenia ośrodków dla azylantów".

Pod koniec kwietnia rządowa delegacja z ministrem Tesfaye złożyła wizytę w Rwandzie, gdzie z władzami tego kraju podpisano dwie umowy o współpracy w zakresie kwestii azylowych i migracji oraz pomocy rozwojowej. Według duńskich mediów, jest to pierwszy krok do utworzenia w tym kraju ośrodka dla azylantów. Inne gotowe przyjąć zmierzających do Danii imigrantów państwa to,  jak twierdzi gazeta "Jyllands-Posten", Tunezja, Etiopia oraz Egipt.

Dania od 2005 roku nie przyjmuje wniosków o azyl w swoich placówkach dyplomatycznych.

W opinii duńskiego rządu, zakwaterowanie osób starających się o azyl w państwie trzecim oraz rozpatrywanie tam wniosków nie stanowi naruszenia zobowiązań Danii wobec UE ani umów międzynarodowych.

Tymczasem rzecznik KE Adalbert Jahnz poinformował dzisiaj, że uchwalona przez Danię nowa ustawa "stwarza ryzyko podważenia fundamentów systemu ochrony międzynarodowej uchodźców". "Przyjęliśmy do wiadomości ustawę uchwaloną przez parlament duński. Podzielamy obawy wyrażane przez Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, zarówno dotyczące zgodności projektu ustawy z międzynarodowymi zobowiązaniami Danii, jak i ryzyka podważenia fundamentów systemu ochrony międzynarodowej uchodźców na świecie" - oświadczył Jahnz.

Dodał, że unijny pakt o migracji i azylu opiera się na prawie do azylu jako podstawowym prawie w Unii Europejskiej, gwarantowanym przez Kartę Praw Podstawowych UE. "Komisja dokładnie przeanalizuje duńskie przepisy w oczekiwaniu na ich wejście w życie, zanim podejmie decyzję o dalszych krokach" - podsumował rzecznik KE.

Czytaj więcej:

£43 mln dla Hongkończyków, którzy przybędą do UK

Niemcy chcą odesłać do Grecji uchodźców i zapłacić za ich utrzymanie

Szkocja: Tłum wymusił wypuszczenie podejrzanych o przestępstwa imigracyjne

TSUE: Nie dostałeś azylu w Norwegii, próbuj w Niemczech

Wielka Brytania wciąż chce deportować azylantów do krajów UE

  Komentarze
  • Janko Walski
   3 czerwca, 20:51

   A to homofoby ksenofobiczne! Jak to traktują biednych uchodźców!!! A to ksenofoby homofobiczne!!!!

  • Cdn
   4 czerwca, 02:11

   Byłem w danii. W kopenhadze. W motelu. W szemranej dzielnicy. Nagle ktos zapukał. Otwieram. Na podłodze stało pudełko....cdn

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama