Menu

Czy w UK jest w tym roku szansa na białe święta?

Czy w UK jest w tym roku szansa na białe święta?
Na taką świąteczną pogodę szanse są niestety bardzo małe... (Fot. Getty Images)
Jaka będzie pogoda w Boże Narodzenie? Czy na Wyspach spadnie wtedy śnieg? W pogodzie liczy się matematyka i fizyka, a ta jest nieubłagana - informuje Metro.co.uk.
Reklama

Kiedy większość ludzi myśli o białych Świętach Bożego Narodzenia, wyobraża sobie wówczas śnieżny puch, który pokrywa wzgórza w promieniu wielu kilometrów. Tymczasem według oficjalnej definicji Met Office i brytyjskich bukmacherów, z "białymi świętami" mamy do czynienia, gdy w dowolnym miejscu Wielkiej Brytanii w ciągu 24 godzin 25 grudnia spadnie choćby jeden płatek śniegu. 

Na podstawie tej definicji szanse na białe święta są dość wysokie - zwłaszcza, że ze zjawiskiem "jednego płatka" Zjednoczone Królestwo miało do czynienia aż 38 razy w ciągu ostatnich 54 lat. Jednak stacje meteorologiczne w Wielkiej Brytanii tylko czterokrotnie odnotowały w tym czasie rozległą pokrywę śnieżną.

Ostatnie prawdziwe białe święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii miały miejsce w 2010 r., kiedy 83 proc. stacji pogodowych zarejestrowało śnieg, który osiadł na ziemi. 

Najwięcej śniegu (47 cm) odnotowano w Boże Narodzenie w 1981 r. w szkockim Perthshire.  Z kolei najzimniejsze święta były w 1878 r. w Gainford (hr. Durham), gdzie temperatura spadła do 18,3 st. poniżej zera.

W Wielkiej Brytanii najbardziej prawdopodobnym miejscem opadów śniegu w święta jest północna i północno-wschodnia Szkocja, Aberdeen, Aberdeenshire lub Highlands. Jednak warto zaznaczyć, że meteorolodzy nie są w stanie przewidzieć dokładnej prognozy na Boże Narodzenie aż do około pięciu dni wcześniej.

Jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie, to Ladbrokes właśnie zmniejszył szanse na opady śniegu w dowolnym miejscu w Wielkiej Brytanii 25 grudnia do 5/4 - w porównaniu z 6/4 na początku tego miesiąca.

Czytaj więcej:

Rząd UK uratuje święta? "Możliwe poluzowanie restrykcji na 5 dni"

"25 dni surowych restrykcji w Anglii za 5 dni poluzowania na święta"

UK: Kolejny doradca naukowy rządu przestrzega przed luzowaniem restrykcji podczas Bożego Narodzenia

Tegoroczna reklama świąteczna Coca-Coli: "Najlepsze prezenty ukryte są w sercach"

W świątecznej choince z Rockefeller Center znaleziono małą sowę

Anglia: Na święta tydzień "oddechu" od restrykcji

  Komentarze
  • Janusz
   23 listopada 2020, 23:39

   BBC ( Carol ) nie jest w stanie podać prawidłowej prognozy rano, na wieczór. Więc o czym tu mowa ?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 18.01.2021
  GBP 5.100 złEUR 4.547 złUSD 3.770 złCHF 4.229 zł

  Sport


  Sport

  Reklama