Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Członkowie Partii Konserwatywnej chcą Brexitu za wszelką cenę

Członkowie Partii Konserwatywnej chcą Brexitu za wszelką cenę
Wielka Brytania powinna opuścić UE najpóźniej 31 października br. (Fot. Getty Images)
Członkowie brytyjskiej Partii Konserwatywnej chcą doprowadzić do wyjścia kraju z UE, nawet gdyby odbyło się to kosztem wyjścia Szkocji i Irlandii Płn. ze Zjednoczonego Królestwa, doprowadziło do szkód dla gospodarki i rozpadu partii - wynika z sondażu YouGov.
Reklama

W opublikowanym wczoraj badaniu członkowie ugrupowania byli pytani o to, czy do Brexitu powinno się dążyć nawet w razie przedstawionych negatywnych konsekwencji takiego ruchu.

W czterech przypadkach ponad połowa ankietowanych odpowiedziała twierdząco.

63 proc. torysów opowiedziało się za doprowadzeniem do Brexitu nawet w razie wyjścia Szkocji ze Zjednoczonego Królestwa (29 proc. przeciwko), a 59 proc. - w razie odłączenia się Irlandii Północnej i zjednoczenia całej Irlandii (28 proc. przeciwko)

61 proc. poparło wyjście z Unii Europejskiej nawet wtedy, gdyby wyrządziło to poważne szkody brytyjskiej gospodarce przy jedynie 29 proc. przeciwko.

Jednocześnie aż 54 proc. pytanych oceniło, że opuszczenie Wspólnoty jest warte doprowadzenia do zniszczenia Partii Konserwatywnej. Przeciwko było 36 proc.

Jedyny scenariusz, w którym torysi woleliby odwołania Brexitu, to taki, który zakłada, że dzięki temu Jeremy Corbyn nie zostałby premierem. 39 proc. byłoby za opuszczeniem UE, nawet gdyby Corbyn miał zostać premierem, a 51 proc. - za pozostaniem w Unii, aby tylko Corbyn nim nie został.

Jedyny scenariusz, w którym torysi woleliby odwołania Brexitu, to taki, który zakłada, że dzięki temu Jeremy Corbyn nie zostałby premierem. (Fot. Getty Images)

Radykalne poglądy członków Partii Konserwatywnej na temat Brexitu mają istotne znaczenie w trwającym procesie wyboru nowego lidera ugrupowania, który zastąpi na stanowisku premiera ustępującą po trzech latach szefową rządu Theresę May.

Zdecydowanym faworytem bukmacherów i ekspertów jest jeden z liderów kampanii za wyjściem z UE sprzed referendum z 2016 roku, były minister spraw zagranicznych i były burmistrz Londynu Boris Johnson.

Drugie głosowanie w sprawie nowego przewodniczącego Partii Konserwatywnej odbyło się wczoraj, a kandydaci, aby przejść do kolejnej rundy, musieli uzyskać poparcie co najmniej 33 deputowanych.

W następnych rundach - 19 i 20 czerwca - deputowani będą oddawali głosy i za każdym razem odpadać będzie osoba z najmniejszym poparciem, aż do momentu wyłonienia finałowej dwójki.

O tym, który z nich zwycięży, przesądzi głosowanie wśród wszystkich 160 tys. członków ugrupowania, poprzedzone serią spotkań wyborczych i kolejnych debat telewizyjnych.

W kwestii Brexitu brytyjski parlament od miesięcy tkwi w politycznym impasie. Posłowie trzykrotnie odrzucili proponowaną przez rząd umowę wyjścia ze Wspólnoty, co skłoniło May do dymisji. Do czasu wyłonienia następcy May pozostanie na stanowisku szefowej rządu i pełniącej obowiązki przewodniczącej Partii Konserwatywnej.

 

  Komentarze


  • Becs
   19 czerwca, 16:02

   Idioci

  • Hi
   19 czerwca, 16:42

   No to miejskie szalety caput

  • Ja
   19 czerwca, 18:12

   To są ludzie którzy obracają duza kasa i maja w dupie czy pan Kowalski ma co jeść oby miał za co zapłacić podatek do ich kieszeni złodzieje

  • Przemko
   19 czerwca, 19:08

   jacy to z nich "konserwatyści'??? jak z PP w Hiszpanii albo CDU w Niemczech. zblazowane, odmóżdżone lewactwo, a nie żadna prawica i konserwa. więc wiadomo = jak to u lewaków = mózgownica mała i działa słabo...

  • THC
   19 czerwca, 20:57

   U mnie wszystko dobrze, a jak tam w polsce po powrocie? zmienilo sie cos, czy dalej maszeruja raz w miesiacu? hue hue hue ;D

  • William Wallace
   19 czerwca, 22:35

   Elka II powinna skazać te osoby na drawing hanging quartering. W końcu to zdrada kraju.

  • Daily
   20 czerwca, 08:15

   Nie macie już co marzyć o odwołaniu Brexitu, kryminalni. Chociaż niektórzy będą pewnie śnić o tym do ostatniego dnia. UK wychodzi. Karani nie dostają settled tylko kopniak, a niekarani zostają. Będzie luźniej.

  • Marian Wàsowski
   20 czerwca, 08:19

   A kogo to obchodzi !!

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.09.2019
  GBP 4.870 złEUR 4.340 złUSD 3.912 złCHF 3.961 zł

  Sport


  Reklama