Menu

Czego obawiają się Niemcy? Wysoka pozycja dezinformacji i fake newsów

Czego obawiają się Niemcy? Wysoka pozycja dezinformacji i fake newsów
Mieszkańcy Niemiec boją się tego, jaki wpływ na społeczeństwa ma dezinformacja. (Fot. Getty Images)
Coraz więcej Niemców obawia się dezinformacji i fake newsów – pokazało badanie przeprowadzone przez powiązaną z CDU Fundacją Konrada Adenauera. Wyniki zaprezentował portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).
Reklama
Reklama

Z badania wynika, że aż 64 proc. ankietowanych obawia się lub bardzo obawia się fałszywych informacji oraz ich wpływu na społeczeństwo. To o 8 proc. więcej, niż w poprzednim takim badaniu sprzed dwóch lat.

Większym powodem do obaw okazały się jedynie konsekwencje zmian klimatycznych (wskazało na nie 69 proc. respondentów) i napięć między Europą a Rosją (67 proc.). Kwestie takie jak kryzys gospodarczy (50 proc.) czy imigracja (31 proc.) znalazły się zdecydowanie niżej na liście.

Podejście do mediów publicznych znacznie różni się w Niemczech w zależności tego, czy zamieszkujemy wschód czy zachód kraju. (Fot. Getty Images)

"Większość społeczeństwa jest zaniepokojona dezinformacją, sprzeczną z dominującym konsensusem w świecie wiadomości. Z drugiej strony istnieje grupa ludzi, którzy postrzegają wiadomości w mediach głównego nurtu jako fake newsy, kontrolowane przez rządzących" – skomentował Jochen Roose, jeden z autorów badania.

W drugiej części opracowania zbadano zaufanie Niemców do mediów publicznych, gdzie uwidoczniły się wyraźne różnice pomiędzy Niemcami ze wschodu i z zachodu. Blisko 70 proc. Niemców z zachodu kraju (i tylko 58 proc. ze wschodu) uważa informacje polityczne, nadawane przez nadawców publicznych, za wiarygodne.

Wyniki te różnią się znacząco w zależności od preferencji partyjnych. Nadawców publicznych za wiarygodnych uznało 96 proc. respondentów, deklarujących, że w najbliższych wyborach zagłosują na Zielonych. Wśród wyborców AfD odsetek ten wyniósł zaledwie 16 proc.

Zdaniem Roose, zaufanie do nadawców publicznych jest powiązane z zadowoleniem z demokracji. "Od lat 90. widać różnicę między Wschodem a Zachodem. W byłej NRD zaufanie do instytucji publicznych, takich jak sądy, zawsze było mniejsze" – wyjaśnił badacz.

Czytaj więcej:

Rządowy organ ostrzega Polaków przed dezinformacją w sieci na temat Ukrainy

Fake newsy znów zalewają Polskę. Rządowy organ ostrzega

Czechy: Celowe rozprzestrzenianie fake newsów będzie przestępstwem?

Książę Harry wyznał, że przez lata był przekonany, że jego matka sfingowała swoją śmierć

Raport: Rośnie liczba Polaków o poglądach zbieżnych z rosyjską propagandą

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 04.12.2024
    GBP 5.1776 złEUR 4.2899 złUSD 4.0845 złCHF 4.6041 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama