Menu

Crossrail znów opóźniony. Tym razem przez koronawirusa

Crossrail znów opóźniony. Tym razem przez koronawirusa
Projekt Crossrail wciąż się opóźnia i wciąż pochłania gigantyczne pieniądze. (Fot. Getty Images)
Przedstawiciele Crossrail potwierdzili niedawne doniesienia mediów odnośnie kolejnych opóźnień projektu. Tym razem jako powód opóźnień podano epidemię koronawirusa. Kolej dużych prędkości w Anglii pierwotnie miała być uruchomiona w grudniu 2018 roku.
Reklama

Rozciągająca się od Berkshire do Essex - przez centrum Londynu - nowa linia kolejowa to jedna z największych i najbardziej ambitnych inwestycji transportowych w Wielkiej Brytanii. Jak zauważają media, również jedna z najbardziej kosztownych, bo projekt jest już opóźniony o niemal 2 lata. Pierwotnie linia miała być otworzona w grudniu 2018 r.

"Program o takiej skali i złożoności był wyzwaniem już sam w sobie, a wpływ Covid-19 dodatkowo zwiększył presję" - przekazano w oświadczeniu prasowym.

"Z powodu przerwy na placach budowy i znacznych ograniczeń w sposobie pracy, straciliśmy czas, którego nie możemy w pełni nadgonić.  Otwarcie centralnego odcinka między Paddington i Abbey Wood, które miało nastąpić w przyszłe lato, jest niemożliwe do osiągnięcia" - dodano.

Przedstawiciele Crossrail jednocześnie odmówili jednoznacznego określenia, kiedy nastąpi ukończenie projektu. Przekazano jedynie, że "we właściwym czasie podana zostanie bardziej kompleksowa aktualizacja postępu".

Fioletowa linia ruszy - według obecnych informacji - jesienią 2021 r. (Fot. Getty Images)

Budowa kolei dużych prędkości w Anglii budzi kontrowersje w zasadzie od samego początku - a więc od momentu, gdy ponad 10 lat temu poinformowano o rozpoczęciu prac. Największa krytyka dotyczyła głównie kosztów projektu, które już wtedy wydawały się niebotycznie duże. Na początku zakładano, że budowa od podstaw nowych lini kolei dużych prędkości pochłonie z budżetu £14,8 mld. Do tej pory projekt pochłonął już £18,25 mld, a inwestycja nie została jeszcze ukończona.

Częścią projektu Crossrail jest m.in. nowa linia transportu miejskiego w Londynie o nazwie Elizabeth line. Fioletowa linia - według obecnych szacunków - ma być uruchomiona jesienią 2021 r. 

Czytaj więcej:

Crossrail znów opóźniony. Nie ruszy wcześniej niż jesienią 2021 r.

Już 557 pracowników londyńskiego transportu zarabia powyżej £100 tys. rocznie

  Komentarze
  • Ziomek
   25 lipca, 12:15

   przeciez nikomu nie zalezy zeby jak najszybciej ukonczyc crossrail.... kazdy kontraktor wie ze czy sie stoi czy sie lezy dniowka sie nalezy ;)

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 24.09.2020
  GBP 4.947 złEUR 4.527 złUSD 3.883 złCHF 4.200 zł

  Sport


  Sport

  Reklama