Menu

Corbyn: Nie będzie referendum w Szkocji w pierwszej kadencji laburzystów

Corbyn: Nie będzie referendum w Szkocji w pierwszej kadencji laburzystów
Corbyn: "Wierzę, że ludzie w tym kraju zasługują na coś więcej niż Borisa Johnsona i jego rząd". (Fot. Getty Images)
Rząd Partii Pracy nie zgodzi się podczas swojej pierwszej kadencji na nowe referendum w sprawie niepodległości Szkocji - zapowiedział wczoraj w Glasgow lider tego ugrupowania Jeremy Corbyn. Autonomiczny rząd Szkocji chce, aby plebiscyt odbył się w 2020 r.
Reklama

Corbyn, który prowadzi w Szkocji kampanię przed wyznaczonymi na 12 grudnia wyborami do brytyjskiej Izby Gmin, oświadczył, że "nie będzie referendum w czasie pierwszej kadencji laburzystów, bo sądzę, że musimy się całkowicie skoncentrować na inwestycjach w Szkocji".

"Wierzę, że ludzie w tym kraju zasługują na coś więcej niż Borisa Johnsona i jego rząd, ten kraj byłby w lepszej sytuacji pod rządami Partii Pracy" - ocenił.

Laburzyści dotychczas zapewniali, że są przeciwni oderwaniu się Szkocji, ale zarazem sugerowali, że nie będą się aktywnie sprzeciwiać idei nowego referendum niepodległościowego, zwłaszcza gdyby Szkocka Partia Narodowa (SNP) w 2021 r. ponownie wygrała wybory do szkockiego parlamentu.

Liderka SNP, a zarazem szefowa autonomicznego rządu szkockiego Nicola Sturgeon zapowiedziała, że wkrótce po wyborach zwróci się do rządu w Londynie - niezależnie od tego, kto będzie stał na jego czele - z formalnym wnioskiem o zgodę na nowe referendum. Miałoby się ono odbyć w drugiej połowie przyszłego roku.

Mało wyraźne dotychczas stanowisko laburzystów w kwestii referendum w Szkocji umożliwiało Johnsonowi mówienie w kampanii, że w przypadku zwycięstwa tego ugrupowania w wyborach, w przyszłym roku Wielką Brytanię czekałyby dwa bardzo polaryzujące plebiscyty: nowe referendum w sprawie Brexitu i drugie referendum w Szkocji.

Czytaj więcej:

Johnson: Tylko konserwatyści zapobiegną referendum w Szkocji

Sondaże: Na miesiąc przed wyborami prowadzą konserwatyści Johnsona

Media w UK: Corbynowi nie można ufać w kwestii bezpieczeństwa kraju

  Komentarze
  • Londynczyk
   14 listopada 2019, 10:46

   No tak bo Szkocja jest w tej chwili pod zaborem Wielkiej Brytani taka to demokracja w UK Szkocja tak czy siak odlaczy sie od UK i prymitywnej polityki Londynu.

  • SNP fan
   14 listopada 2019, 21:29

   Corbyn może sobie na trąbce pograć on i Torusi nie będą mieli szans na zablokowania czegokolwiek po wyborach 12 grudnia .

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.01.2020
  GBP 5.038 złEUR 4.246 złUSD 3.848 złCHF 3.963 zł

  Sport


  Reklama