Menu

Coraz mniejszy odsetek Amerykanów uważa się za chrześcijan

Coraz mniejszy odsetek Amerykanów uważa się za chrześcijan
Obecnie 43 proc. dorosłych Amerykanów utożsamia się z którymś z wielu odłamów protestantyzmu. (Fot. Getty Images)
Podczas ostatniej dekady poważnie zmniejszył się odsetek obywateli USA uważających się za chrześcijan - wynika z sondażu ośrodka Pew Research. 65 proc. badanych Amerykanów określiło siebie jako chrześcijan, czyli o 12 proc. mniej niż 10 lat temu.
Reklama

Poważny spadek odsetka miał miejsce zarówno wśród chrześcijan związanych z różnymi odłamami protestantyzmu, jak i wśród katolików.

Obecnie 43 proc. dorosłych Amerykanów utożsamia się z którymś z wielu odłamów protestantyzmu, o 8 punktów procentowych mniej niż utożsamiało się z protestantyzmem 10 lat temu. Odsetek wiernych Kościoła katolickiego wśród dorosłych Amerykanów spadł z 23 proc. w 2009 roku do 20 proc. obecnie.

Postępująca laicyzacja społeczeństwa amerykańskiego objęła nawet Latynosów, tradycyjnie utożsamianych w Stanach Zjednoczonych z Kościołem katolickim. W ciągu ostatnich 10 lat objętych badaniami Pew Research katolicy przestali stanowić większość wśród Latynosów: obecnie 47 proc. społeczności latynoskiej mieszkającej w USA identyfikuje się z katolicyzmem, podczas gdy w roku 2009 było to 54 proc.

Istotnym czynnikiem określającym stosunek badanych do religii jest ich wiek. (Fot. Getty Images)

W ciągu ostatnich 10 lat w USA wzrósł za to odsetek ateistów z 2 do 4 proc., agnostyków - z 3 do 5 proc., a także Amerykanów, którzy twierdzą, że "nie utożsamiają się konkretnie z żadnym specyficznym wyznaniem czy też żadną zorganizowaną religią" z 12 aż do 17 proc.

Wzrost odsetka w tych trzech grupach jest dostrzegalny niezależnie od podziałów rasowych, płci, miejsca zamieszkania, stopnia zamożności i wykształcenia respondentów.

Natomiast istotnym czynnikiem określającym stosunek badanych do religii jest ich wiek. O ile z chrześcijaństwem identyfikuje się aż 84 proc. badanych urodzonych w latach 1928–1946, a 76 proc. wśród pokolenia powojennego wyżu demograficznego urodzonego w latach 1946–1964, to wśród pokolenia millenialsów urodzonego w latach 1981–1996 zaledwie 49 proc. określa się jako chrześcijanie.

Czytaj więcej:

Co 2. Brytyjczyk: "Islam nie do pogodzenia z brytyjskimi wartościami"

Papież: Na świecie jest ukryty ocean dobra

Powroty Polaków mogą przyczynić się do upadku katolicyzmu w UK

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama