Menu

Co trzeci Polak zrobił zakupy świąteczne już na początku grudnia

Co trzeci Polak zrobił zakupy świąteczne już na początku grudnia
Większość - zamiast wychodzenia z domu - wybiera zakupy przez internet. (Fot. Getty Images)
Na początku grudnia co trzeci Polak miał już za sobą zakupy świąteczne; na ostatnią chwilę bożonarodzeniowe sprawunki częściej odkładają mężczyźni niż kobiety - wynika z badania zleconego przez CBRE. Dodano, że pod choinką znajdziemy głównie kosmetyki, zabawki i książki.
Reklama

"Polacy wykazują się świąteczną rozwagą kupując prezenty świąteczne. Większość z nas zamiast wychodzenia z domu wybierze zakupy przez internet" - czytamy w badaniu. Połowa Polaków przeznaczy na zakupy świąteczne od 2 do 4 godzin. Co piąty na poszukiwaniu prezentów spędzi od 5 do 8 godzin, a co dziesiąty powyżej 8 godzin.

Centrum handlowe przed świętami odwiedzi co drugi Polak, poszukując zwłaszcza produktów na promocji. Największe galerie odwiedzi średnio ponad 1 mln klientów.

Jak podkreślili autorzy badania, na początku grudnia co trzecia osoba zakupy miała już za sobą, a reszta dopiero ruszy do sklepów. "Dla prawie połowy Polaków piątkowe obniżki cen w ramach Black Friday, który wypadł w tym roku 29 listopada, nie były wystarczającą motywacją do zakupów prezentów świątecznych. Większość z nas na promocje będzie polować później" - czytamy.

Najpopularniejszymi pomysłami na obdarowanie bliskich są kosmetyki, zabawki i książki. (Fot. Getty Images)

Dodano, że 63 proc. osób wskazuje, że promocyjna cena wpływa na decyzję o zakupie, a na produkt z promocji dużo częściej decydują się kobiety - 72 proc. w porównaniu do 54 proc. mężczyzn.

86 proc. badanych w tym roku planuje lub kupiło prezenty świąteczne. Najpopularniejszymi pomysłami na obdarowanie bliskich są kosmetyki, zabawki i książki. Dużym zainteresowaniem cieszą się też perfumy i ubrania.

Większość ankietowanych planuje przeznaczyć na prezent do 100 zł, powyżej 200 zł zdecyduje się co piąty badany, również co piąty wyda mniej niż 50 zł.

Badanie przeprowadzono metodą CAWI w dniach 29 listopada-3 grudnia na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie losowo-kwotowej 1 028 osób powyżej 18. roku życia. 

Czytaj więcej:

Wigilia w polskich firmach: Więcej imprez, mniej gotówki

Jak zasiłki w UK będą wypłacane w święta?

Ekolodzy w UK apelują: Nie kupujcie świątecznych swetrów

"Bądź dzieckiem w te święta": Brytyjczycy kochają świąteczne reklamy

Polacy w Bicester zorganizują wigilię dla samotnych

  Komentarze
  • Arkanka
   23 grudnia 2019, 21:07

   też zrobiłam zakupy na święta wcześniej, to samo z prezentami. w tym roku postawiłam na kosmetyki pat&rub, są rewelacyjne

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.01.2020
  GBP 5.038 złEUR 4.246 złUSD 3.848 złCHF 3.963 zł

  Sport


  Reklama