Menu

Co jeśli nie będzie mnie w UK 31 października? Home Office wyjaśnia

Co jeśli nie będzie mnie w UK 31 października? Home Office wyjaśnia
Swobodny przepływ osób zakończy się już 31 października br. (Fot. Getty Images)
Zbliżający się Brexit i zapowiedź zakończenia swobody przepływu osób po 31 października br. stworzyły wiele pytań i wątpliwości wśród imigrantów z UE. Home Office postanowił zaadresować problem w specjalnym oświadczeniu skierowanym do Europejczyków żyjących w Zjednoczonym Królestwie.
Reklama

Przedstawiciele Home Office na wstępie oświadczenia przypomnieli, że każdy obywatel UE w Wielkiej Brytanii ma szansę na legalizację swojego pobytu poprzez program osiedleńczy EU Settlement Scheme. Rejestracji można dokonać do 31 grudnia 2020 roku, nawet wtedy, gdy Wielka Brytania zdecyduje się na tzw. twardy Brexit - zapewnia Home Office.

Osoby, które w dniu 31 października br. nie będą przebywać na terenie Zjednoczonego Królestwa (np. będą na urlopie) nie muszą obawiać się o to, że nie zostaną wpuszczone z powrotem. Według urzędników, każdy, kto spełnia warunki ubiegania się o status osiedleńczy, będzie mógł swobodnie przekroczyć granicę.

Home Office przypomniał również, że osoby, które mieszkają na Wyspach i do 31 października br. nie zaaplikują o settled status, wciąż będą posiadać prawa do pracy, pobytu i pobierania zasiłków. Jedynie nowo przybyłe osoby będą pozbawione tych praw.

Obywatele UE, którzy nie mieszkają na Wyspach, nie będą mogli przekroczyć granicy z UK od 1 listopada br. (Fot. Getty Images)

Urzędnicy odnieśli się również do problemów, które mogą napotkać kierowcy ciężarówek z krajów UE. Jak zauważono, od 1 listopada br. każdy taki kierowca musi posiadać komplet dokumentów, w tym ważny paszport. Brak takiego dokumentu będzie skutkował zakazem wjazdu na teren Zjednoczonego Królestwa.

Home Office dodał, że wszyscy obywatele UE, którzy nie mieszkają w Wielkiej Brytanii, wciąż będą mieli możliwość odwiedzenia kraju w celach turystycznych. Nie będą jednak mieli możliwości korzystania z rządowych usług, wynajęcia mieszkania, podjęcia pracy czy studiowania.

Urzędnicy zapewnili również w opublikowanym oświadczeniu, że cenią sobie wkład wszystkich imigrantów z UE, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii. Dodano, że celem Home Office jest "znalezienie powodu, aby przyznać im settled status, zamiast szukania powodu, by go odmówić". Przypomniano, że o status osiedleńczy aplikowało już ponad milion obywateli UE w Zjednoczonym Królestwie.

Wszyscy kierowcy ciężarówek zmierzający do Zjednoczonego Królestwa muszą posiadać ważny paszport. (Fot. Getty Images)

Więcej informacji na temat rejestracji można znaleźć TUTAJ.

  Komentarze
  • Al
   22 sierpnia 2019, 17:37

   Skąd na granicy będą wiedzieli, że ktoś wraca z urlopu? Czy właśnie przyjechał na balety?

  • Przemko
   22 sierpnia 2019, 17:50

   niczego to 'wyjaśnienie' nie wyjaśnia. po co te uwagi o SS/pSS? bowiem SKORO "wszyscy obywatele UE, którzy nie mieszkają w Wielkiej Brytanii, wciąż będą mieli możliwość odwiedzenia kraju w celach turystycznych" to tym bardziej przekroczy granicę każdy "kto spełnia warunki ubiegania się o status osiedleńczy". mniejsza o to co potem - ale granicę taki turysta od 1 XI przekroczy swobodnie.chyba nie będą 150 osób z samolotu sprawdzać na HO czy mają prawo do SS /pSS - bo kolejki nigdy się nie skończą.

  • Gut
   22 sierpnia 2019, 18:02

   ten artykul jest dla jakis nie wyedukowanych ludzi

  • Ann
   22 sierpnia 2019, 18:15

   Najlepiej miec status na mailu w telefonie by pokazac w razie potrzeby i po klopocie.

  • Vistula
   22 sierpnia 2019, 18:32

   Jak nie będzie miał statusu osoby osiedlowej to będzie trzepanko jak w trakcie prób wjazdu przed przystąpieniem Polski do UE. Po co zwlekać z rejestracja. Po 31 października wydział imigracyjny będzie ścigał pracodawców zatrudniających osoby spoza UK bez statusu osoby osiedlowej, wiec tak czy inaczej trzeba się będzie zarejestrować.

  • Robson
   22 sierpnia 2019, 19:02

   A w jaki sposób turyści z UE będą mogli przyjechać do UK? Wizy turustyczne, czy swobodnie, tylko paszport? Nie będą mogli podjąć pracy? Czyżby? W Londynie jest takich cała masa, nie mają nawet NIN i pracują wiele lat. Zetknąłem się z takimi "turystami"Ukraińcami, Brazylijczykiem. I dają sobie radę pracując na czarno. Mają tylko jeden problem: gdy wyjadą to bezpowrotnie.

  • Balon
   22 sierpnia 2019, 20:33

   To proste zpytaja o NIN I WSZYSTKO JASNE

  • Kowal
   22 sierpnia 2019, 20:46

   Będzie z tego dym. EU nie popuści angolim. Nie oddali 40 bln funtów. Zadyma będzie jak huhu. Bierzcie kredyty. Karty kredytowe na maksa i na karte z argosa nabrać i znikać. Nikt nie będzie szukał bo nie ma umowy.

  • Leon zawodowiec
   22 sierpnia 2019, 20:48

   ciekawe ze nie mowia ile z tego miliona osob dostalo decyzje odmowna

  • Ha
   23 sierpnia 2019, 07:38

   Wytlumacze.jesli nie masz statutu osiedlenia nie wjedziesz.wazny paszport to podstawa.chyba ze dobra wola na granicy pozwola ci udowodnic ze tu w uk zyjesz na stale.wtedy papiery council prad konto bankowe gaz internet umowa najmu itd.w ca watpie ze tak bedzie.

  • Ryju
   23 sierpnia 2019, 07:40

   Granica do 32/12.2020 będzie przekraczana na dotychczasowych zasadach,niemoty moje wy.Bedzie okres przejściowy.Ale wg ich obecnych planów po 32/11/2019 nowy ue-europejczyk na ich ziemia nie zostanie NIN i nie może pracować legalnie,osiedlać sie itd.Nie będzie żadnych kolejek do samolotów,bo po zakończeniu okresu przejściowego będziecie jako settled w systemie komputerowym straży granicznej UK.Nie wymyślajcie,bo myślenie to nie wasza mocna strona. Tychy co nie dostaną settled deportują po 31/12/2020.

  • Lk
   23 sierpnia 2019, 09:21

   Boże ludzie. Jak dostaniecie status pre Settled czy Settled macie prawo tu być i pełnoprawnie z wszystkiegi korzystać. Nie rozumiem problem złożyć aplikacje która trwa kilka min? Jestem tu 4 lata i dostałam status pre settled. Aplikacja zajęła mi 5 min. I nie nikt nie beddie nikogo deportowal, ktoś chyba w ogóle nie wie jak wygląda proces deportacji. Będą poprostu informować każdego żeby złożył o ten status. Powiem tak. Strony polskie są w ogóle nie wiarygodne artykuł pisany jak dla dzieci ale i tak większość nie rozumie o co w tym wszystkim chodzi

  • Hi
   23 sierpnia 2019, 10:59

   Al jak to skad ? jesteś tu legalnie ? w systemie widniejesz z adresem i z nin ? masz paszport biometryczny ? status posiadasz ze swoim przydzielonym numerem ref ? jak tak to nie musisz się przejmować bo maja cie w systemie

  • Ryju
   23 sierpnia 2019, 12:04

   Sorry - jestem durniem. Uważam że grudzień i listopad mają po 32 dni i ze będzie jakiś okres przejściowy - choć właśnie Angole ogłosili ze w przypadku hbr żadnego OP nie będzie. Nie zwracajcie na mnie uwagi..

  • Rtl1978
   23 sierpnia 2019, 15:16

   O tym jak będzie przekonają się wszyscy na granicy, bo tak naprawdę wszystko będzie zależało od humoru gościa, który siedzi w okienku. Po pierwsze jeśli masz settled status masz go tylko na mailu, a to wcale nie znaczy, że taki urzędas musi to zaakceptować. Jeśli nie masz settled status ale przysluguje Ci prawo pobytu to jak to udowodnisz, będziesz woził że sobą wszystkie payslipy, umowę o pracę etc.? 😂😂😂. UK to tak zamotany kraj, że wszystkiego można się spodziewać. Jedno jest pewne, zaraz po Brexicie będzie masakra na wszystkich przejściach granicznych

  • Ryju
   23 sierpnia 2019, 19:34

   Durniu używający mojego nicka, otóż okres przejściowy jest do 31/12/2020 w przypadku twardego brexitu i nikt niczego nowego nie "ogłaszał". Ale żeś się ucieszył dzueciaku że data na smarcie przeskoczyła i,a ty taki mądry i się zorientoeales.Artykuł jest dla dzieci jak piszę "lk" i ma rację.Program przydzielania settled kończy się właśnie w dniu 31/22/2020. Po tym terminie pobyt w UK dla tych co nie mają statuty będzie już nuekegalny. Jeżeli wprowadza wizy, bo tak zapowiedzieli.A Johnson zmienił to na formę punktów tzw systemy australijskiego. A "lk"myli się sądząc, że zostawia w spokoju tych bez statutu.Oni tracą prawo do pracy,najmu lokali , leczenia. hommlesy.A poza tym"lk"oni ujadający na tym forum nie złożą wniosku o settled, a dlaczegóż nie? Przeszkadzać im pytanie o karalność. Settled jest z automatu,wystarczy mieć czysty criminal record.

  • Duke
   30 sierpnia 2019, 16:34

   Jak dlugi jest okres oczekiwania na ss po wyslania paszportu etc??

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 05.06.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.444 złUSD 3.922 złCHF 4.095 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości