Menu

Co czwarty Polak nie wie, czy powinien wykonać badania profilaktyczne

Co czwarty Polak nie wie, czy powinien wykonać badania profilaktyczne
Najbardziej znanym badaniem profilaktycznym jest mammografia. (Fot. Getty Images)
Co czwarty Polak nie wie, czy dla osób w jego wieku są zalecane jakieś badania profilaktyczne, co dziesiąty Polak nie planuje ich wykonywać - wynika z sondażu, który przeprowadził instytut badawczy ARC Rynek i Opinia.
Reklama

Do braku wiedzy na temat tego, czy w danej grupie wiekowej zalecane są jakieś badania profilaktyczne, przyznało się 25 proc. respondentów. Bardziej nieświadomi w tym zakresie okazali się być mężczyźni (28 proc.) niż kobiety (22 proc.).

Największą świadomością na temat badań profilaktycznych wykazały się osoby powyżej 50 lat - 70 proc. z nich odpowiedziało twierdząco na pytanie o to, czy dla ich grupy wiekowej zalecane są jakieś badania medyczne. Drugą w kolejności była grupa osób w wieku 41-50 lat, gdzie na to pytanie twierdząco odpowiedziało 61 proc.

Najbardziej znanym badaniem profilaktycznym jest badanie piersi - na mammografię lub USG piersi wskazało 26 proc. respondentów. Na kolejnych miejscach znalazły się: cytologia (19 proc.) oraz badanie prostaty i morfologia (po 12 proc.). Pozostałe badania, takie jak kolonoskopia, badanie okulistyczne, w kierunku cukrzycy i chorób serca, wymieniło mniej niż 8 proc. respondentów.

Największą świadomością na temat badań profilaktycznych wykazały się osoby powyżej 50 lat. (Fot. Getty Images)

Co ważne, jedynie 30 proc. badanych przyznało, że wykonało już wszystkie badania profilaktyczne zalecane dla swojego wieku, 29 proc. wykonało tylko część z nich, 32 proc. nie wykonało ich jeszcze, ale planuje to zrobić, a 9 proc. nie planuje w ogóle ich wykonywać.

Największy odsetek tych, którzy nie planują robić badań profilaktycznych stwierdzono wśród 40-latków - 12 proc., z kolei w grupie 20-latków odsetek ten wyniósł jedynie 4 proc.

"Temat badań profilaktycznych jest o tyle istotny, że wykonując je można wykryć wiele chorób, których leczenie na wczesnym etapie jest dużo skuteczniejsze i dużo tańsze dla budżetu państwa" - skomentował dr nauk ekonomicznych Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

"Wzrost świadomości społeczeństwa na ten temat nie jest jednak możliwy bez odpowiednich działań ze strony państwa i środowiska lekarskiego" - podsumował Czarnecki.

Czytaj więcej:

E-recepty w Polsce obowiązkowe od 8 stycznia

London Ambulance Service z niższą oceną. Winne braki kadrowe

Niedobory pracowników w przychodniach w UK na rekordowym poziomie

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama