Menu

Chiny upominają Londyn, aby nie "ingerował" w sprawy tego kraju

Chiny upominają Londyn, aby nie "ingerował" w sprawy tego kraju
Antyrządowe protesty w Hongkongu trwają od czerwca br. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania ponownie wyraziła dzisiaj poważne zaniepokojenie eskalacją przemocy w Hongkongu. Tymczasem chiński ambasador w Londynie zarzucił państwom zachodnim, w szczególności Wielkiej Brytanii i USA, mieszanie się w wewnętrzne sprawy Chin.
Reklama

"Pozostajemy poważnie zaniepokojeni sytuacją w Hongkongu i eskalacją przemocy między protestującymi a policją. W dalszym ciągu wzywamy wszystkie strony do zachowania spokoju i powściągliwości oraz popieramy prawo do pokojowych protestów" - oświadczył dzisiaj rzecznik premiera Borisa Johnsona.

"Uważamy, że dialog polityczny jest jedyną drogą naprzód, i chcemy, aby władze Hongkongu zgodziły się na takie rozwiązanie" - podkreślił rzecznik, dodając, że brytyjski premier na razie nie planuje osobiście wzywać do tego władz chińskich.

W podobnym duchu wypowiedział się też rzecznik brytyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, przywołując starcia, do których doszło wczoraj i dzisiaj na Uniwersytecie Politechnicznym w Hongkongu. Wśród zatrzymanych byli też członkowie służb medycznych, którzy usiłowali udzielić pomocy poszkodowanym.

Rzecznik Johnsona: "Wzywamy wszystkie strony do zachowania spokoju i powściągliwości". (Fot. Getty Images)

"Istotne jest, aby ci, którzy zostali ranni, mogli otrzymać odpowiednią opiekę, a wszyscy, którzy chcą opuścić ten obszar, mogli to zrobić w bezpieczny sposób" - przekonywał rzecznik.

Tymczasem chiński ambasador w Londynie oskarżył brytyjski rząd, że krytykując policję i władze ChRL, staje po stronie protestujących w Hongkongu. Wezwał władze w Londynie, by nie mieszały się w wewnętrzne sprawy Chin.

"Przedstawiliśmy nasze stanowisko stronie brytyjskiej, gdy wygłosiła ona nieodpowiedzialne uwagi na temat Hongkongu. Uważam, że kiedy rząd brytyjski krytykuje policję w Hongkongu, krytykuje rząd Hongkongu za podejście do tej sytuacji, ingeruje on w wewnętrzne sprawy Chin. Wygłoszone uwagi wyglądają na wyważone, ale w gruncie rzeczy opowiadają się po jednej ze stron. Takie jest nasze stanowisko" - oświadczył Liu Xiaoming.

Niepokój mieszkańców Hongkongu budzi m.in. coraz silniejsze ingerowanie przez Pekin w sprawy tego terytorium. (Fot. Getty Images)

Ambasador w swojej krytyce nie ograniczył się do Wielkiej Brytanii, bo to samo zarzucił administracji amerykańskiej. "Niektóre kraje zachodnie publicznie poparły skrajne akty przemocy, Izba Reprezentantów USA przyjęła tzw. ustawę o prawach człowieka i demokracji w Hongkongu, aby jawnie ingerować w sprawy Hongkongu, które są sprawami wewnętrznymi Chin" - wskazał.

"Rząd brytyjski i komisja spraw zagranicznych Izby Gmin opublikowały raporty dotyczące Chin, czyniąc nieodpowiedzialne uwagi na temat Hongkongu. Co gorsza, niektórzy brytyjscy politycy planowali nawet wręczenie nagrody głównemu propagandyście na rzecz niepodległości Hongkongu" - dodał.

Antyrządowe protesty w Hongkongu, byłej brytyjskiej kolonii zwróconej Chinom w 1997 roku, trwają od czerwca. Ich pierwotną przyczyną był projekt ustawy o ekstradycji, zezwalający na przekazywanie podejrzanych Chinom kontynentalnym, ale niepokój mieszkańców Hongkongu budzi też coraz silniejsze ingerowanie przez Pekin w sprawy tego terytorium, które zgodnie z brytyjsko-chińskim porozumieniem miało zachować szeroką autonomię.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 26.01.2021
  GBP 5.123 złEUR 4.550 złUSD 3.751 złCHF 4.218 zł

  Sport


  Sport

  Reklama