Menu

Chiński rząd ostrzega: Lepiej nie studiuj w USA

Chiński rząd ostrzega: Lepiej nie studiuj w USA
Według agencji Reutera, stawką w sprawie jest biznes wart ok. 14 mld dolarów rocznie. (Fot. Getty Images)
Na tle pogarszających się stosunków Pekinu z Waszyngtonem chińskie ministerstwo edukacji przestrzegło dzisiaj studentów przed ryzykiem związanym ze studiowaniem w USA, wskazując na kwestie ograniczeń wizowych - podała państwowa chińska telewizja CCTV.
Reklama

Napięcia w relacjach Chiny-USA zaostrzyły się ostatnio w związku z toczoną przez oba kraje wojną handlową, sankcjami Waszyngtonu przeciwko chińskiej firmie Huawei oraz sporami o kwestie Tajwanu i roszczeń Pekinu do Morza Południowochińskiego.

CCTV przekazała, powołując się na ministerstwo edukacji, że w ostatnim czasie niektórzy chińscy studenci napotkali w USA problemy w związku z ograniczeniem długości wiz oraz wzrostem liczby decyzji o odmowie ich przyznania. Według państwowej telewizji, utrudnia im to podjęcie i ukończenie nauki.

"Ministerstwo edukacji przypomina studentom i badaczom o konieczności głębszej analizy ryzyka, wzmocnienia czujności i poczynienia stosownych przygotowań przed wyjazdem na studia zagraniczne" - napisała CCTV na swoim kanale w sieci społecznościowej Weibo.

Według agencji Reutera, stawką w sprawie jest biznes wart ok. 14 mld dolarów rocznie, generowany przez 360 tys. obywateli Chin studiujących w USA, płacących czesne i inne opłaty. Resort edukacji ChRL odmówił Reuterowi udzielenia natychmiastowego komentarza.

Waszyngton nałożył sankcje na chińską firmę Huawei. (Fot. Getty Images)

"Ostrzeżenie jest odpowiedzią na serię dyskryminacyjnych środków, jakie USA podjęły przeciwko chińskim studentom, i może również być postrzegane jako odpowiedź na wojnę handlową wywołaną przez USA" - napisał redaktor naczelny państwowego chińskiego dziennika "Global Times" Hu Xijin na Twitterze, który jest w Chinach zablokowany przez władze.

W ubiegłym roku chińska ambasada w Waszyngtonie ostrzegała obywateli ChRL podróżujących do USA m.in. przed wysokimi cenami opieki zdrowotnej, strzelaninami i napadami oraz przeszukaniami dokonywanymi przez agentów celnych.

Grupa Republikanów w amerykańskim Kongresie zgłosiła w ubiegłym miesiącu projekt ustawy przewidującej zakaz wydawania wiz studenckich i badawczych do USA osobom pracującym dla chińskich sił zbrojnych lub przez nie sponsorowanym. Według ustawy, rząd w Waszyngtonie miałby opracować listę instytucji naukowych związanych z Chińską Armią Ludowo-Wyzwoleńczą (ALW) i odmawiać wydawania takich wiz osobom zatrudnionym lub sponsorowanym przez te organizacje.

Urzędnicy USA wyrażali obawy, że obywatele Chin na amerykańskich uniwersytetach mogą być zaangażowani w kradzież własności intelektualnej, a nawet szpiegostwo. Wielu przedstawicieli władz i uczelni w USA przestrzegało jednak przed nadmiernymi reakcjami, argumentując, że należy uznać ważną rolę chińskich badaczy i studentów dla amerykańskich instytucji naukowych, jednocześnie nie lekceważąc ryzyka dla bezpieczeństwa.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 12.08.2020
  GBP 4.903 złEUR 4.412 złUSD 3.756 złCHF 4.101 zł

  Sport


  Sport

  Reklama