Menu

Charyzmatyczny Pierluigi Collina nie jest już szefem sędziów UEFA

Charyzmatyczny Pierluigi Collina nie jest już szefem sędziów UEFA
Pierluigi Collina jest uważana za jednego z najlepszych sędziów piłki nożnej na świecie. (Fot. Getty Images)
Po ośmiu latach Włoch Pierluigi Collina z powodów osobistych przestał być szefem sędziów UEFA. 58-letni były arbiter pozostał jednak na czele komisji sędziowskiej FIFA.
Reklama

Collina był gorącym zwolennikiem wprowadzenia systemu VAR, który w tym roku został zastosowany na mistrzostwach świata w Rosji. UEFA nie zdecydowała się jednak wprowadzić tego systemu w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Prezydent UEFA Aleksandr Ceferin uznał, że wprowadzenie tej technologii wymaga jeszcze więcej czasu.

"Pierluigi przeniósł tę samą wizję, zrozumienie i talent do swojej roli w UEFA, jakie prezentował w sędziowaniu" - napisał Ceferin w oficjalnym oświadczeniu

Collina zostanie zastąpiony przez innego Włocha Roberto Rosettiego.

"W ostatnich latach UEFA była liderem w rozwoju sędziów i nie mogę się doczekać wyzwania, jakim jest kontynuowanie i udoskonalanie tego procesu" - dodał Ceferin.

Collina, który wyróżnia się charakterystyczną łysiną, jako arbiter prowadził m.in. finał Ligi Mistrzów w 1999 roku i finał mistrzostw świata w 2002 roku. Karierę sędziowską zakończył w 2005 roku.

UEFA osiągnęła duże postępy w rozwoju sędziów, kiedy przewodził im Collina. W tym czasie zostały opracowane systemy mające na celu poprawę technologii szkolenia, systemów rozpracowywania zespołów i piłkarzy pod względem taktycznym, czy metod żywienia.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.11.2019
  GBP 5.013 złEUR 4.292 złUSD 3.901 złCHF 3.950 zł

  Sport


  Reklama