Menu

Certyfikaty szczepień w UE: Wspólny system czy różne dokumenty?

Certyfikaty szczepień w UE: Wspólny system czy różne dokumenty?
Tzw. paszporty szczepień miałyby zacząć działać od czerwca i umożliwić swobodne podróże po UE. (Fot. Getty Images)
Jeśli UE nie zdoła zbudować wspólnego systemu, to poszczególne kraje Unii wprowadzą własne świadectwa szczepień przeciwko Covid-19 i stworzą plątaninę niezliczonych niekompatybilnych rozwiązań - ostrzegł wczoraj w Parlamencie Europejskim unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders.
Reklama
Reklama

"Jeśli uda nam się osiągnąć porozumienie polityczne, rozwiązanie techniczne będzie gotowe na czas. Jeśli tego nie zrobimy, ryzykujemy rozdrobnienie w całej Europie" - podkreślił Belg.

"Ryzykowalibyśmy posiadanie różnych dokumentów, których nie można odczytać i zweryfikować w innych państwach członkowskich. Ryzykowalibyśmy rozprzestrzenianie się sfałszowanych dokumentów, a wraz z nimi rozprzestrzenianie się zarówno wirusa, jak i braku zaufania obywateli" - alarmował Reynders.

Tzw. paszporty szczepień miałyby zacząć działać od czerwca i umożliwić swobodne podróże po UE. Wciąż jednak trwają dyskusje na temat kosztów, danych i prywatności, a także technicznych i medycznych aspektów nowego systemu.

Uzależnione od wpływów z turystyki południowe kraje UE, takie jak Hiszpania i Włochy, naciskają na jak najszybsze uruchomienie nowego narzędzia, żeby nie stracić sezonu wakacyjnego.

Wobec braku centralnego systemu i ryzyka, że prace nad nim się przeciągną Estonia, Litwa, Grecja, Hiszpania, Niemcy i Francja pracują równolegle nad własnymi rozwiązaniami dotyczącymi rejestracji szczepień.

Podczas debaty w PE europosłowie domagali się, by w związku z wprowadzeniem paszportów, które będą zawierać informację o szczepieniu lub negatywnym wyniku testu bądź obecności przeciwciał, zagwarantować obywatelom UE darmowe testy na Covid-19.

Hiszpański socjaldemokrata Juan Fernando Lopez Aguilar stwierdził, że cena badania w niektórych krajach Wspólnoty jest tak wysoka, że stać na nie tylko nielicznych.

Kiedy Didier Reynders zauważył, że nie należy to do kompetencji Komisji, holenderska europosłanka, reprezentująca liberałów (RE), Sophie in 't Veld zaapelowała: "Panie komisarzu, proszę być kreatywnym". Argumentowała, że KE ma możliwości wpływania na rynek wewnętrzny.

Czytaj więcej:

Polska współpracuje z UE, by do 25 czerwca wprowadzić "paszport covidowy"

Aplikacja NHS będzie używana jako "paszport szczepień"

  Komentarze
  • Cholerne komuchy
   29 kwietnia, 09:42

   Po jaka cholere ta 'aplikacja'? Czyzby miala jakies dodatkowe funkcjonalnosci w rodzaju sledzenia bez wiedzy uzytkownika? Znajac komuchow z UE chodzi tu o jakis przewal dla rodziny i znajomych,a a nie rzeczywista pomoc dla ludzi. Kiedy sie ta paranoja z grypa wreszcie skonczy?

  • OkoRA - PRAWDA
   29 kwietnia, 11:19

   Ja i cała moja rodzina mielismy to 2x i zyjemy teraz nam wysyłają testy na antyciała bo bierzemy udział w experymencie, przez 2 lata nie nosilismy masek przez ten czas, a kiedy bylismy chorzy to sie izolowalismy. Samo przeziebienie nie jest grozne, gorzej jak zlapiesz je z grypa= szukajcie antybiotyku Tamiflu.

  • Eric
   29 kwietnia, 11:28

   Bardzo dobrze, to swoisty bat na płaskoziemców.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 30.07.2021
  GBP 5.3681 złEUR 4.5731 złUSD 3.8410 złCHF 4.2444 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama