Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Ceny mieszkań w Polsce zaczną spadać

Ceny mieszkań w Polsce zaczną spadać
Eksperci przewidują, że ceny mieszkań w Polsce będą wkrótce spadać. (Fot. Getty Images)
Ceny mieszkań w Polsce mogą zacząć wkrótce spadać - wynika z analizy Home Broker i Open Finance. 'Ceny transakcyjne w największych miastach przestały rosnąć, co może oznaczać, że za kilka miesięcy zaobserwujemy początek okresu spadkowego' - uważają eksperci.
Reklama

Eksperci ds. rynku nieruchomości w Polsce twierdzą, iż coraz więcej czynników świadczy o tym, że zbliża się przełamanie na rynku mieszkaniowym. Ceny transakcyjne w największych miastach przestały rosnąć, co może oznaczać, że za kilka miesięcy zaobserwujemy początek okresu spadkowego.

W 2019 roku ceny mieszkań przestaną rosnąć, a w II połowie 2019 r. zaczną nawet spadać. Eksperci Open Finance i Home Broker zakładają, że spadek ten nie wyniesie więcej niż 5-10 procent r/r. Pod koniec roku ceny mieszkań mają osiągnąć poziom podobny do odnotowanego na koniec ubiegłego roku. 

"Nie bez wpływu na rynek nieruchomości pozostaje również dobra sytuacja gospodarcza (wzrost poziomu wynagrodzeń, podwyższenie płacy minimalnej, malejące bezrobocie i program Rodzina 500 )" - zauważa serwis Inwestycje.pl.  

Luty to świetny miesiąc na to, żeby kupić mieszkanie w Polsce. (Fot. Getty Images)

Jeśli kupować mieszkanie w Polsce to najlepiej na początku roku, czyli w styczniu i w lutym.

"Bardzo dużo osób kupuje mieszkania przed końcem roku, chcą do tego czasu załatwić tak ważny zakup. Na początku roku jest mniej chętnych na zakup mieszkania więc można mocniej ponegocjować" - TVN24bis.pl cytuje Bartosza Turka, eksperta rynku nieruchomości.

W zeszłym roku najwięksi polscy deweloperzy odnotowali znaczne spadki liczby sprzedanych mieszkań. Odsetek sprzedaży w IV kw. 2018 roku spadł niemal o 30 procent w porównaniu do IV kw. 2017 roku. 

Jak podaje TVN24bis.pl najwięcej za metr kwadratowy mieszkania zapłacimy w tych miastach:

 • Warszawa (średnio 7 957 zł)
 • Kraków (7 140 zł),
 • Poznań, Gdańsk i Wrocław (ok. 6,6-6,7 tys. zł).
 • Białystok, Bydgoszcz, Kielce, Częstochowa, Radomiu (ok.5 tys. zł lub mniej zametr kwadratowy).
 

  Komentarze


  • Michael
   2 marca, 06:11

   co za bzdury napisane na zamowienie. czekam juz 2 lata az potanieja mieszkania. niestety nic. ceny do góry , materiały budowlane w gore i robocizna bo nie ma fachowców. ludzi tez coraz wiecej w pl. Polacy wracaja z emigracji , masa ukrainców przyjechała i do tego wiecej dzieci sie rodzi. mam znajomych co kupuja mieszkania jak leci i wynajmuja ukraincom tak jak polakom w londynie. mieszkaja po 10 w m3 a kasa ze szok. i według mnie to długo nie potanieja mieszkania w polsce

  • Ed74
   2 marca, 06:36

   Jak mieszkania mogą spadać ,jeżeli koszty budowy z roku na rok idą do góry

  • Jonh
   2 marca, 08:56

   Tvn...bardzo wiarygodne zrodlo.W Polsce nie ma szalu jak w Londynie gdzie sztuczna banka uczynila z ludzi milionerow.A zwyklych ludzi ledwo stac na wynajem.Tylko ze tutaj teraz ceny spadaja,a w Polsce gospodarka kwitnie,co nie podoba sie Niemieckiemu TVN,wiec kreuje czarne wizje.

  • Obiektywnym okiem
   2 marca, 17:18

   Po pierwsze TVN od ładnych paru lat należy do Amerykanów po drugie ceny będą spadać i to z dwóch powodów: 1. ceny są napompowane tanimi i łatwo dostępnymi kredytami (jak w 2007-2009) 2. jest ogromna ilość nieruchomości na rynku pierwotnym, zrobiłem niedawno wycieczkę po sąsiednich miejscowościach i widzę inwazję mini deweloperów i w tylko jednym ubiegłym roku w każdej miejscowości wybudowano prawie 4-6% domów więcej a domy wybudowane wcześniej wciąż stoją niesprzedane

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2019
  GBP 4.722 złEUR 4.249 złUSD 3.800 złCHF 3.859 zł

  Sport


  Reklama