Menu

CPK: Jedyne takie lotnisko w Polsce pomogą zbudować Brytyjczycy

CPK: Jedyne takie lotnisko w Polsce pomogą zbudować Brytyjczycy
Lotnisko powinno być zbudowane do końca 2027 roku. (Fot. Getty Images)
Współpracę m.in. w planowaniu infrastruktury lotniskowej i kolejowej, czy zaprojektowaniu przestrzeni powietrznej na potrzeby Centralnego Portu Komunikacyjnego zakłada podpisane przez przedstawicieli Polski i Wielkiej Brytanii porozumienie o współpracy dotyczącej CPK.
Reklama

Porozumienie o współpracy (Memorandum of Understanding) podpisali: wiceminister infrastruktury pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała oraz ambasador Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce Jonathan Knott, który podpisał dokument w imieniu ministra ds. eksportu i handlu międzynarodowego Wielkiej Brytanii Grahama Stuarta.

Horała przypomniał, że strona brytyjska jest już obecna w projekcie CPK. W czerwcu i wrześniu ub. roku miały miejsce warsztaty architektoniczne, które były wspólną inicjatywą Ambasady Wielkiej Brytanii i spółki CPK. Ich efektem były wstępne koncepcje architektoniczne Portu Lotniczego Solidarność. Propozycje przygotowały biura projektowe o światowej renomie: Zaha Hadid Architects, Foster+Partners, Chapman Taylor, Grimshaw, Benoy, Pascall+Watson, Woods Bagot, Populous i KPF.

"W projekcie CPK nadchodzi ten moment, kiedy naprawdę już bardzo dużo się będzie działo, kiedy będziemy otwierali kolejne postępowania, kiedy będziemy wyłaniali partnera strategicznego, zlecali przygotowanie master planu lotniska, ruszą inwestycje kolejowe - w każdym z tych elementów jest duże pole do współpracy polsko-brytyjskiej. Jestem przekonany, że wiele brytyjskich firm, instytucji będzie mogło wpisać się w ten program" - stwierdził pełnomocnik rządu ds. CPK.

Jak dodał, ma na myśli m.in. nie tylko brytyjskie firmy, ale inwestorów, doradców, budowniczych infrastruktury, czy deweloperów.

Wstępne koncepcje architektoniczne Portu Lotniczego Solidarność przygotowały biura projektowe o światowej renomie. (Fot. Getty Images)

Minister Graham Stuart wskazał, że projekt CPK jest dużą szansą na budowanie bliskich związków handlowych pomiędzy Wielką Brytania a Polską w nadchodzących latach.

"CPK to ogromny potencjał dla partnerstwa pomiędzy naszymi krajami. Ten projekt utożsamia ambicję, optymizm, oraz innowacyjność, które określają współczesną Polskę, a my chcemy, aby brytyjska wiedza ekspercka odgrywała ogromną rolę w pomocy w zamienieniu tej wizji światowej klasy na rzeczywistość" - zauważył Stuart łącząc się drogą internetową.

Jak przekazał, "rząd brytyjski podziela wizję wykorzystywania światowej klasy infrastruktury". "Jesteśmy gotowi rozważyć linię kredytową na rzecz CPK, po to, by wspierać brytyjskie firmy w udzielaniu konsultacji oraz projektowaniu usług w ramach tego projektu" - dodał.

Ambasador Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce wskazał, że współpraca polsko-brytyjska ma szansę sprawić, że projekt CPK może się przyczynić do tego, że będzie on sukcesem globalnym. Jak podkreślił ambasador Knott, strona brytyjska deklaruje udostępnienie doświadczeń zdobytych podczas inwestycji w różnych regionach świata, np. na lotniskach Incheon w Seulu, Changi w Singapurze, Daxing w Pekinie i IGA w Stambule.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, zaliczając się do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju. Zgodnie z zapowiedziami, sam port powinien być zbudowany do końca 2027 r.

Czytaj więcej:

Wielka Brytania pożyczy Polsce 100 mln funtów na CPK

Pierwsze samoloty z CPK polecą w 2027 r.

  Komentarze
  • Jurek
   22 maja, 16:59

   Przecież to się zaraz rozleci jak brytyjska myśl tecnologiczna zostanie tam wprowadzona.

  • Vistula
   23 maja, 14:07

   Wszystko co się buduje na terytorium RP, powinno być zaprojektowane i wykonane przez firmy w 100% polskie, ale inwestycja jest wymagająca pod względem środków finansowych (UK udziela kredytu) i pod względem doświadczenia - węzeł komunikacji lotniczej i naziemnej. W PL nie było takich planów robionych, a np. "Londek" robił takie studia odnośnie lokalizacji kolejnego lotniska vs. rozbudowy Heathrow. Dodatkowo firmy projektowe z UK startują do przetargów projektów lotnisk na całym świecie. Powiązanie kredytu z zaangażowaniem firm z UK jest też logiczną konsekwencją :-|

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.05.2020
  GBP 5.046 złEUR 4.511 złUSD 4.143 złCHF 4.260 zł

  Sport


  Sport

  Reklama