Menu

CBOS: Polacy przeciwni euro, związkom partnerskim i rozdziałowi państwa od Kościoła

CBOS: Polacy przeciwni euro, związkom partnerskim i rozdziałowi państwa od Kościoła
Religia odgrywa ważną rolę w polskim społeczeństwie. (Fot. Getty Images)
W związku ze zbliżającymi się wyborami, CBOS postanowił sprawdzić nastroje Polaków na temat najważniejszych dziś politycznie kwestii. Badania pokazały, że Polacy są bardzo podzieleni na temat większości spraw.
Reklama

Z badań CBOS wynika, że 57 proc. badanych popiera progresywną skalę podatkową, zaś 27 proc. preferuje podatek liniowy.

Niemal powszechne jest przekonanie, że państwo powinno zapewnić swoim obywatelom wysoki poziom świadczeń społecznych, takich jak np. opieka zdrowotna i szkolnictwo (wyraża je 81 proc. badanych). 63 proc. respondentów jest za ograniczeniem prywatyzacji i uważa, że znaczna część przedsiębiorstw powinna pozostać w rękach państwa.

Z badań wynika, że opinie na temat relacji państwo–Kościół są podzielone. Tyle samo osób - po 40 proc. - jest zdania, że państwo nie powinno wyróżniać żadnego z wyznań ani Kościołów, a konkordat między Polską a Stolicą Apostolska jest niepotrzebny, ile sądzi, że państwo powinno współpracować z Kościołem katolickim, do którego należy większość społeczeństwa.

Polskie społeczeństwo stało się bardzo podzielone. (Fot. Getty Images)

55 proc. Polaków jest przeciwna prawnemu umożliwieniu zawierania związków partnerskich przez osoby tej samej płci. Za prawną instytucjonalizacją jednopłciowych związków partnerskich opowiada się 30 proc. badanych.

40 proc. badanych uważa, że generalnie aborcja powinna być zakazana, zaś 29 proc. opowiada się za jej prawną dopuszczalnością. Zwolennikami edukacji seksualnej w szkołach jest 67 proc. badanych, a przeciwnikami – 19 proc.

Jeśli chodzi o poglądy Polaków na integrację europejską, 41 proc. badanych uważa, że Polska powinna dążyć do jak najściślejszej integracji w ramach Unii Europejskiej, zaś 34 proc. ocenia, że nasz kraj powinien dążyć do zachowania w UE jak najdalej idącej niezależności.

63 proc. Polaków pozostaje niechętna wprowadzeniu w Polsce euro. Przyjęcie europejskiej waluty popiera 15 proc. ankietowanych. Polacy są też dość jednoznacznie niechętni przyjmowaniu uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu. Sprzeciwia się temu 70 proc., akceptuje – 15 proc. badanych.

Zdecydowana większość Polaków nie chce płacić w euro. (Fot. Getty Images)

36 proc. ankietowanych uważa, że Polska powinna dbać przede wszystkim o dobre relacje z Rosją; 30 proc. Polaków oczekuje aktywnej polityki wschodniej i wpierania proeuropejskich dążeń Ukraińców i innych narodów byłego ZSRR.

Według sondażu 51 proc. badanych wyraża sprzeciw wobec ewentualnego ograniczania praw obywatelskich w walce z przestępczością; ograniczenie swobód obywatelskich w celu skutecznego zwalczania przestępczości dopuszcza 36 proc.

Zdaniem 60 proc. badanych samorządy terytorialne powinny mieć szerokie kompetencje do realizacji zadań i usług publicznych. Zwolennikami centralizacji jest 13 proc. ankietowanych.

Czytaj więcej:

Raport: 57 proc. Polaków kupuje online

CBOS: Większość Polaków idzie na wybory ze sprecyzowanymi preferencjami

Raport: Młodzi Polacy niezainteresowani sprawami politycznymi

  Komentarze
  • Bloop
   13 października 2019, 07:33

   A ja zrobię na złość tym sadazom Kaczyńskiemu I zagłosuje na wiosnę🤣

  • Eurospokuj
   13 października 2019, 08:37

   Dlatego teraz z zachodniej europy emigrują do Polski. I ci z Izraela też. I ci ze wschodu też. Bo jest po prostu normalnie i bezpiecznie.

  • Polaczek
   13 października 2019, 09:52

   Rozdział kościoła od państwa jak najbardziej jestem na tak. Polska to kraj katolicki, oczywiście ale kościół za bardzo ingeruje w sprawy polityczne! Związki partnerskie są legalne w Polsce!!! Konstytucja mówi że dowolną umowę można zawrzeć między dwoma partnerami i płeć tu nie ma znaczenia(również dziedziczenie jak i wizyty w szpitalu). To jest propaganda Lewicy aby grać na emocjach i zdobyć głosy.

  • Huukij
   13 października 2019, 11:06

   Ludzie myłaścy głosują na PiS. Głupki po tvn onet itd na targowice

  • Ja
   13 października 2019, 12:08

   Każdy ma wolność wyboru i robi co chce. Dlaczego ludzie są przeciwni LGBT? Nikt ich do tego nie zmusza, a tamci ludzie chcą tylko jednakowych praw jak inni. Kościół to bardzo zakłamana instytucja i powinno się odróżniać wiarę w Boga od wiary w kościół.

  • Vistula
   14 października 2019, 23:04

   Albo ktoś nie rozumi o czym pisze, albo intencjonalnie nakręca jakieś fobie. Jak w tytule: Polacy przeciwni [...] rozdziałowi państwa i Kościoła. Tylko że tzw. rozdział państwa od Kościoła istnieje od czasów dosyć sobie dawnych i nikt nie planuje wprowadzenia żadnych systemów a'la Iran. Kościół jest obecny w życiu Polaków, bo kształtował nasza kulturę. Tylko ciągle jakieś "pustaki" widzą jakieś spiski z Kościołem, jakieś pieniądze i to wyciągają ni przypiął ni wypiął do rzeczywistości. Konkordat ustala wzajemne zobowiązania państwa Polskiego do różnych wyznań (nie tylko Katolickiego).

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 09.04.2020
  GBP 5.178 złEUR 4.537 złUSD 4.174 złCHF 4.299 zł

  Sport


  Reklama