Menu

CBOS: Polacy coraz częściej spotykają się z mową nienawiści

CBOS: Polacy coraz częściej spotykają się z mową nienawiści
"W Polsce istnieje przyzwolenie na hejt" - uważają eksperci. (Fot. Getty Images)
Z mową nienawiści spotkało się 57 proc. ankietowanych Polaków - podało Centrum Badania Opinii Społecznej, powołując się na ostatnie badania.
Reklama

"Chcieliśmy się dowiedzieć, w jakim stopniu mowa nienawiści funkcjonuje w świadomości społecznej, jak jest rozumiana oraz gdzie występuje, kto jest jej nadawcą, a kto adresatem" - przekazał CBOS.

Z badań wynika, że 57 proc. Polaków spotkało się z mową nienawiści. Obecnie spotykają się z nią częściej, niż jeszcze w 2017 r. - podano.

Najczęściej z mową nienawiści Polacy spotykają się w internecie (65 proc.), na drugim miejscu wymieniają telewizję (57 proc.), na trzecim "zwykłych ludzi na ulicy" (45 proc.).

Wśród osób najczęściej używających mowy nienawiści na pierwszym miejscu wymieniani są użytkownicy internetu (55 proc. badanych), na drugim miejscu są politycy (47 proc.), na trzecim członkowie skrajnych organizacji społecznych (29 proc. badanych).

Przedmiotem nienawiści jest głównie inna niż heteroseksualna orientacja seksualna (64 proc.). Obraźliwe wypowiedzi odnoszą się również do koloru skóry i rasy (46 proc. badanych). Kolejne kategorie dotyczą narodowości i pochodzenia etnicznego oraz wyznania religijnego (41 proc. respondentów).

14 proc. uważa, że "wolność wypowiedzi oznacza, iż można krzywdzić drugą osobę". (Fot. Getty Images)

Z raportu wynika, że w opinii przeważającej części Polaków "w polskim społeczeństwie istnieje przyzwolenie na hejt – zarówno ten z repertuaru mowy nienawiści, jak i dotyczący przekonań i poglądów politycznych".

Na pytanie, czy w polskim społeczeństwie istnieje przyzwolenie na obrażanie innych ze względu na takie cechy jak: wiek, płeć, niepełnosprawność, wyznanie, narodowość, rasa, kolor skóry czy orientacja seksualna, 50 proc. respondentów odpowiedziało twierdząco, 44 proc. było przeciwnego zdania, a 6 proc. odpowiedziało, że trudno powiedzieć.

Respondenci zapytani, czy istnieje przyzwolenie na obrażanie innych ze względu na ich przekonania i poglądy polityczne, w większości odpowiedzieli tak (56 proc.), 37 proc. była przeciwnego zdania, a 7 proc. wybrało odpowiedź trudno powiedzieć.

Większość respondentów (82 proc.) wybrała opinię wskazującą, że "wolność słowa gwarantuje swobodę wypowiedzi, pod warunkiem że wygłaszane opinie nie są dla innych ludzi obraźliwe, wyszydzające lub krzywdzące". 14 proc. było zdania, że "wolność słowa gwarantuje swobodę wypowiedzi, nawet jeśli te opinie są odbierane przez pewne osoby lub grupy jako obraźliwe, wyszydzające, lub krzywdzące". Zdania na ten temat nie miało 4 proc. pytanych.

Czytaj więcej:

"Hejt to jeden z najważniejszych problemów społecznych w Polsce"

Radykalni muzułmanie przeciwni tematowi LGBT w szkołach w UK

Eurobarometr: 76 proc. mieszkańców UE za prawami dla LGBT

Muzułmanie w UK zorganizują pierwszą paradę równości

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 06.08.2020
  GBP 4.901 złEUR 4.410 złUSD 3.724 złCHF 4.100 zł

  Sport


  Sport

  Reklama