Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

CBOS: Samopoczucie Polaków się poprawia. Panowie bardziej zadowoleni z życia niż panie

CBOS: Samopoczucie Polaków się poprawia. Panowie bardziej zadowoleni z życia niż panie
W Polsce przybyło osób deklarujących, że w minionym roku często lub bardzo często mieli pewność, że wszystko układa się dobrze (wzrost o 8 p. proc. w stosunku do roku 2022). (Fot. Getty Images)
W porównaniu z rokiem 2022 samopoczucie Polaków w roku 2023 poprawiło się. Mężczyźni są generalnie w lepszej kondycji psychicznej niż kobiety – wynika z sondażu CBOS.
Reklama
Reklama

Według autorów badania, w 2023 r. 60 proc. Polaków odczuwało zadowolenie z tego, że coś im się udało.

55 proc. wielokrotnie czuło dumę ze swoich osiągnięć i miało pewność, że wszystko układa się dobrze. Z kolei 51 proc. badanych zadeklarowało, że często lub bardzo często byli czymś zaciekawieni, zainteresowani i podekscytowani.

Z drugiej strony 44 proc. ankietowanych często lub bardzo często doświadczało poczucia lekceważenia przez władzę, zdenerwowania, rozdrażnienia (wielokrotnie doświadczało go w minionym roku 43 proc. pytanych).

32 proc. respondentów często lub bardzo często czuło zniechęcenie, znużenie, a więcej niż co czwarty (27 proc.) – bezradność. Co piąty ankietowany w 2023 r. wielokrotnie czuł się nieszczęśliwy (20 proc.) i nieco mniej osób (17 proc.) często lub bardzo często czuło wściekłość. 1 proc. badanych miało myśli samobójcze.

"W porównaniu z rokiem 2022 i szerzej – w porównaniu z latami pandemicznymi – samopoczucie Polaków poprawiło się. Jest to widoczne przede wszystkim we wzroście częstości odczuwania emocji pozytywnych" – ocenili autorzy sondażu.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono od 28 listopada do 12 grudnia 2023 r. w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie liczącej 961 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. 

Czytaj więcej:

Polacy wciąż emigrują - na stałe lub czasowo

CBOS: Coraz więcej Polaków przewiduje w najbliższym roku pogorszenie sytuacji w kraju

CBOS: Ponad 63 proc. pracujących zarobkowo dobrze oceniła obecną sytuację w zakładach pracy

Sondaż: Polacy nie mają wątpliwości kto powinien finansować Kościół katolicki

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 12.04.2024
  GBP 5.0007 złEUR 4.2666 złUSD 3.9983 złCHF 4.3805 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama