Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Były kanclerz Schroeder wyrządził nieodwracalne szkody sobie i całym Niemcom"

"Były kanclerz Schroeder wyrządził nieodwracalne szkody sobie i całym Niemcom"
Czy Schroeder naprawdę był taki ślepy i naiwny? - pytają komentatorzy [polityczni. (Fot. Getty Images)
'Nie ma nic bardziej gorzkiego, Gerhard Schroeder pomylił się' - napisał wczoraj w komentarzu portal RND - 'nie w jakimś szczególe, ale w kwestii centralnej dla całego jego życia politycznego. Związki z Putinem wyrządziły nieodwracalne szkody zarówno samemu Schroederowi, jak i całym Niemcom'.
Reklama
Reklama

"Nareszcie Gerhard Schroeder kończy coś, czego nie powinien był zaczynać" - pisze Matthias Koch w komentarzu dotyczącym odejścia byłego kanclerza z rady nadzorczej rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft.

Publicysta pisze, że dziwne obstawanie przy stanowiskach w rosyjskim przemyśle energetycznym wprawiło w zdumienie "zarówno przyjaciół, jak i wrogów: skąd wziął się (...) ten upór? Wieloletni skandal polityczny stawał się coraz bardziej psychodramą: wieloletni powiernicy skarżyli się, że nie mogą się dotrzeć do Gerda".

Zdaniem Kocha, "Schroeder był manipulowany przez wyszkolonego oficera KGB Władimira Putina za pomocą wszystkich możliwych sztuczek, nawet w okresie, gdy był kanclerzem. Schroeder nie chciał przyznać się do tego potwornego faktu, można to zrozumieć".

Były kanclerz "do samego końca przestrzegał przed demonizowaniem swojego rzekomego przyjaciela na Kremlu, który jednak zarządził największą wojnę lądową w Europie od 1945 r., skazał dziesiątki tysięcy ludzi na śmierć i cierpienie, a nawet odznaczył oprawców i morderców Buczy medalami honorowymi" - zauważa autor.

Na tym tle "samotna walka byłego kanclerza o swój honor zamieniła się w żałosną walkę z rzeczywistością. Schroeder nie pomylił się w jakimś szczególe, ale w kwestii centralnej dla jego życia politycznego" - pisze Koch.

"Jakie impulsy spowodowały podjęcie przez Schroedera spóźnionego kroku, na razie nie wiadomo. (...) Niezależnie od tego, co się stało, jest już za późno. Nieodwracalne szkody już dawno zostały wyrządzone, zarówno samemu Schroederowi, jak i całym Niemcom" - czytamy w tekście.

Czytaj więcej:

Były niemiecki kanclerz Schroeder pojechał do Putina. Scholz nie chciał komentować tej wizyty

"Bild": Pięć zagadek podróży byłego kanclerza Schroedera do Moskwy

"Die Welt": Gdy Putin prowadził wojny, Berlin przez dziesięciolecia odwracał wzrok

Były kanclerz Niemiec Schroeder przekonuje, że "Putin jest zainteresowany zakończeniem wojny"

"Daily Telegraph": Wojna ukazała arogancję, niekompetencję i skorumpowanie elit Niemiec

Parlament Europejski za sankcjami wobec Schroedera, jeżeli nadal będzie współpracował z Kremlem

  Komentarze
  • Juhas
   22 maja, 11:39

   Ciepła posadka w radzie nadzorczej jednego z większych koncernów naftowych w Rosji? Setki tysięcy jak nie miliony euro rocznie z tego tytułu na koncie za nic nie robienie? Nie rozumiem zdziwienia komentatorów, że trzymał się stołka jak długo się dało xD

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 28.06.2022
  GBP 5.4510 złEUR 4.7004 złUSD 4.4377 złCHF 4.6513 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama