Menu

Burmistrz Sadiq Khan za kontrolą czynszów w Londynie

Burmistrz Sadiq Khan za kontrolą czynszów w Londynie
Burmistrz Londynu uważa, że już najwyższy czas, aby się przyjrzeć wysokości czynszów w stolicy i mieć wpływ na to, jak ceny te są ustalane przez prywatnych landlordów. (Fot. Getty Images)
Działania na rzecz kontrolowania czynszów w sektorze prywatnym rozpoczął burmistrz Londynu. Przeprowadzona na zlecenie Sadiqa Khana ankieta wykazała silne poparcie obywateli dla takiego ruchu.
Reklama

“Włodarz zapowiedział opracowanie nowego planu stabilizacji czynszów. Najpierw jednak będzie musiał otrzymać poparcie rządu, ponieważ sam nie ma władzy w tym zakresie” - poinformował PropertyWire.com.

Po przeprowadzonym przez YouGov badaniu okazało się, iż dwie trzecie londyńczyków jest za wprowadzeniem przez władze limitów kwot, jakie landlordowie mogą pobierać za wynajem domu.

“Khan podkreślił, że między 2005 a 2016 rokiem średnie komorne wzrosło w stolicy o 38%, przez co przeciętny koszt najmu jednosypialnianego domu kosztuje dziś więcej niż trzysypialnianego w jakimkolwiek innym regionie Anglii. Dodał także, iż podwyżki zbiegły się z większym zapotrzebowaniem na lokale. Obecnie w cudzych mieszkaniach żyje 27% londyńczyków, podczas gdy w 2000 roku odsetek ten wynosił 15%” - dodał portal.

Burmistrz zlecił posłance Partii Pracy Karen Buck opracowanie propozycji programu stabilizacji czynszów lub praw, dzięki którym wynajem stałby się bardziej dostępny dla większej liczby mieszkańców stolicy.

“Buck ma duże doświadczenie legislacyjne w opracowywaniu praw umacniających pozycję lokatorów. Kontrola czynszów i stabilizacja może przyjąć wiele form, jednak większość dużych miast Europy i Ameryki Północnej posiada limity wysokości komornego w sektorze prywatnym” - podsumowuje portal.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.04.2020
  GBP 5.203 złEUR 4.561 złUSD 4.226 złCHF 4.320 zł

  Sport


  Reklama