Menu

Burmistrz Londynu ogłosił nową stawkę godzinową London Living Wage

Burmistrz Londynu ogłosił nową stawkę godzinową London Living Wage
Stawka LLW wzrośnie o 20 pensów. (Fot. Getty Images)
Burmistrz Londynu Sadiq Khan poinformował dziś, że stawka godzinowa uwzględniająca rzeczywiste koszty życia londyńczyków zostanie podniesiona do poziomu £10,75. To wzrost o 1,9 proc. - obecnie stawka London Living Wage wynosi £10,55.
Reklama

Stawka godzinowa London Living Wage (LLW) jest aktualizowana co roku, aby odzwierciedlać jak najbardziej aktualne koszty życia w brytyjskiej stolicy, uwzględniając m.in. wysokie ceny wynajmu nieruchomości oraz rosnącą inflację.

Do przestrzegania stawki LLW z roku na rok zobowiązuje się coraz większa liczba pracodawców - obecnie jest to ponad 1 750 firm, które zatrudniają łącznie ponad 60 tys. pracowników. Jeszcze 2 lata temu (w 2016 r.) liczba tych firm była o połowę mniejsza.

1 na 5 pracowników w Londynie wciąż zarabia mniej niż stawka LLW. (Fot. Getty Images)

Nieoficjalnie stawki LLW przestrzega jednak znacznie większa liczba pracodawców. Szacuje się, że dla wielu firm jest to wyznacznik tego, jakie płace powinny oferować. Według danych ONS za ubiegły rok, tylko 20 proc. pracowników w Londynie zarabiało mniej niż stawka LLW. 

Eksperci ocenili wówczas, że "1 na 5 pracowników w Londynie wciąż otrzymuje głodowe stawki, które nie pozwalają na zaspokojenie podstawowych potrzeb do życia w stolicy, ale liczba takich osób będzie stopniowo spadać". 

Zarówno laburzyści, jak i torysi, zapowiedzieli, że stopniowo będą dążyć do zrównania stawki London Living Wage ze stawką National Minimum Wage. Ta druga obejmuje wszystkich pracodawców, ma charakter obowiązkowy i wynosi obecnie £8,21. Według oficjalnych statystyk, obecnie rządową płacę minimalną otrzymuje 6,7 proc. wszystkich pracowników w Wielkiej Brytanii.

Koszty życia w stolicy Wielkiej Brytanii są jednymi z najwyższych na świecie. (Fot. Getty Images)

Przy okazji prezentacji nowej wysokości stawki LLW, burmistrz Sadiq Khan przekazał, że w Londynie powstał pierwszy biurowiec Living Wage Building - International House w Brixton. Firmy, które chcą posiadać swoje biura w budynku, będą musiały zobowiązać się do bezwzględnego przestrzegania stawki LLW.

Czytaj więcej:

Zarobki na Wyspach najwyższe od 11 lat

Premier Polski: Płaca minimalna w przyszłym roku wzrośnie do 2 600 zł brutto

Javid: "W Wielkiej Brytanii nie będzie niskich płac"

W UK rekordowo mało pracowników, którzy zarabiają najgorzej

Ponad 5 mln mieszkańców UK z "głodową" stawką godzinową

  Komentarze
  • Matt
   11 listopada 2019, 18:24

   £10,75 to i tak śmieszna stawka. Zakładając, że pracujesz na cały etat to jakieś 1,5k na ręke. Po obliczeniu kosztów życia zostanie Ci może 3 funty na małą late... Jak patrze na te polskie ogłoszenia za 8,25 za godzinę to aż dziw że ktoś się godzi za to pracować, niewolnictwo XXI wieku...

  • Jachira
   11 listopada 2019, 19:32

   Oglosil on 10,75 czego? Rupii?

  • Do smirszne......
   12 listopada 2019, 01:21

   Ja mam £10.96 I nie mieszkam w Londynie a po 8 h overtime

  • SA
   12 listopada 2019, 02:31

   Matt to ty chyba duzo dragow walisz jak na pelny etat robisz i ci 3 funty zostaje hehehehehe

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.09.2020
  GBP 5.052 złEUR 4.583 złUSD 3.923 złCHF 4.250 zł

  Sport


  Sport

  Reklama