Menu

Bułgaria: Astral Holidays, partner Thomasa Cooka, ogłosił upadłość

Bułgaria: Astral Holidays, partner Thomasa Cooka, ogłosił upadłość
Astral Holidays to pierwsza w Bułgarii ofiara upadłości brytyjskiego operatora. (Fot. Getty Images)
Firma Astral Holidays, największy bułgarski partner brytyjskiego operatora turystycznego Thomas Cook, ogłosiła upadłość. Działała na bułgarskim rynku od 24 lat i wysyłała na wakacje ok. 200 tys. turystów rocznie.
Reklama

Jest to pierwsza w Bułgarii ofiara upadłości brytyjskiego operatora. Zagrożonych plajtą jest też około 50 dużych hoteli, z których większość nie dostanie odszkodowań od ubezpieczyciela Cooka, gdyż tak wynika z zawartych z nim umów.

Astral Holidays był w Bułgarii jednym z trzech największych krajowych operatorów turystycznych. W ubiegłym roku jego przychody wyniosły 31,2 mln lewów (15,6 mln euro), a czysty zysk – 230 tys. lewów (115 tys. euro). W 2013 r. Astral Holidays został wybrany przez Thomasa Cooka i jego spółki córki jako partner w Bułgarii. Frma organizowała też wyjazdy bułgarskich turystów za granicę i była wśród nielicznych na bułgarskim rynku, które miały własny program czarterowy.

Jej szef Christo Gyłbaczew poinformował, że żaden z 50 klientów firmy znajdujących się za granicą, nie zostanie pozostawiony samemu sobie, wszystkie loty powrotne są zapłacone i turyści spokojnie mogą dokończyć swoje wakacje. Dodał jednocześnie, że zostały wstrzymane wszystkie nowe wyjazdy, a zwrot zapłaconych z góry pieniędzy przez około 200 klientów ma zapewnić firma ubezpieczeniowa Unica.

Upadek Thomasa Cooka wpłynął na całą branżę turystyczną w Europie. (Fot. Getty Images)

"Biura Astral Holidays są otwarte i klienci, którzy wykupili wakacje, mogą za ich pośrednictwem kontaktować się z ubezpieczycielem" - zapewnił.

Gyłbaczew poinformował również, że wszyscy klienci Thomasa Cooka, którzy w chwili upadłości operatora znajdowali się w Bułgarii, wrócili do domu.

Minister turystyki Nikolina Angełkowa zapewniła, że nie dysponuje informacjami o innych bułgarskich operatorach turystycznych, zagrożonych po upadłości firmy Thomas Cook.

Czytaj więcej:

Turystyczny krach na Majorce. Na urlop nie dotrze 25 tys. turystów

Polscy turyści po upadku Neckermann Polska "planowo wracają do kraju"

Hiszpania: 500 hoteli bankrutuje w związku z upadłością Thomasa Cooka

Koniec akcji Matterhorn: 150 tys. klientów Thomasa Cooka już w UK

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.01.2020
  GBP 4.992 złEUR 4.246 złUSD 3.828 złCHF 3.953 zł

  Sport


  Reklama