Menu

Bułgaria: Astral Holidays, partner Thomasa Cooka, ogłosił upadłość

Bułgaria: Astral Holidays, partner Thomasa Cooka, ogłosił upadłość
Astral Holidays to pierwsza w Bułgarii ofiara upadłości brytyjskiego operatora. (Fot. Getty Images)
Firma Astral Holidays, największy bułgarski partner brytyjskiego operatora turystycznego Thomas Cook, ogłosiła upadłość. Działała na bułgarskim rynku od 24 lat i wysyłała na wakacje ok. 200 tys. turystów rocznie.
Reklama

Jest to pierwsza w Bułgarii ofiara upadłości brytyjskiego operatora. Zagrożonych plajtą jest też około 50 dużych hoteli, z których większość nie dostanie odszkodowań od ubezpieczyciela Cooka, gdyż tak wynika z zawartych z nim umów.

Astral Holidays był w Bułgarii jednym z trzech największych krajowych operatorów turystycznych. W ubiegłym roku jego przychody wyniosły 31,2 mln lewów (15,6 mln euro), a czysty zysk – 230 tys. lewów (115 tys. euro). W 2013 r. Astral Holidays został wybrany przez Thomasa Cooka i jego spółki córki jako partner w Bułgarii. Frma organizowała też wyjazdy bułgarskich turystów za granicę i była wśród nielicznych na bułgarskim rynku, które miały własny program czarterowy.

Jej szef Christo Gyłbaczew poinformował, że żaden z 50 klientów firmy znajdujących się za granicą, nie zostanie pozostawiony samemu sobie, wszystkie loty powrotne są zapłacone i turyści spokojnie mogą dokończyć swoje wakacje. Dodał jednocześnie, że zostały wstrzymane wszystkie nowe wyjazdy, a zwrot zapłaconych z góry pieniędzy przez około 200 klientów ma zapewnić firma ubezpieczeniowa Unica.

Upadek Thomasa Cooka wpłynął na całą branżę turystyczną w Europie. (Fot. Getty Images)

"Biura Astral Holidays są otwarte i klienci, którzy wykupili wakacje, mogą za ich pośrednictwem kontaktować się z ubezpieczycielem" - zapewnił.

Gyłbaczew poinformował również, że wszyscy klienci Thomasa Cooka, którzy w chwili upadłości operatora znajdowali się w Bułgarii, wrócili do domu.

Minister turystyki Nikolina Angełkowa zapewniła, że nie dysponuje informacjami o innych bułgarskich operatorach turystycznych, zagrożonych po upadłości firmy Thomas Cook.

 

Czytaj więcej:

Koniec akcji Matterhorn: 150 tys. klientów Thomasa Cooka już w UK

Polscy turyści po upadku Neckermann Polska "planowo wracają do kraju"

Hiszpania: 500 hoteli bankrutuje w związku z upadłością Thomasa Cooka

Turystyczny krach na Majorce. Na urlop nie dotrze 25 tys. turystów

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.10.2019
  GBP 4.971 złEUR 4.277 złUSD 3.831 złCHF 3.890 zł

  Sport


  Reklama