Menu

Brytyjskie media: Rosjanie próbują podsycać konflikt w Irlandii Płn.

Brytyjskie media: Rosjanie próbują podsycać konflikt w Irlandii Płn.
Z fałszywych kont przypisanych osobom o irlandzkim pochodzeniu Rosjanie ostrzegali przed "krwawą konfrontacją". (Fot. Getty Images)
Amerykański ośrodek badawczy Atlantic Council odkrył szereg prób podsycania przez Rosjan konfliktu w Irlandii Płn. przez publikację fałszywych informacji dotyczących aktywności Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA) i zjednoczenia Irlandii - podał wczoraj 'The Times'.
Reklama

Według działającego w ośrodku Digital Forensic Research Lab, które bada przypadki manipulacji i propagandy w sieci, Rosjanie używali do tego celu mediów społecznościowych. Z fałszywych kont przypisanych osobom o irlandzkim pochodzeniu ostrzegali przed "krwawą konfrontacją".

Wśród zamieszczonych materiałów znalazł się m.in. fałszywy komentarz ówczesnego ministra obrony Wielkiej Brytanii Gavina Williamsona o udziale IRA w próbie zabójstwa byłego pułkownika GRU Siergieja Skripala oraz nieprawdziwa deklaracja szefowej Demokratycznej Partii Unionistów Arlene Foster o gotowości odłączenia Irlandii Północnej od Zjednoczonego Królestwa.

Pisano też o rzekomych planach zwerbowania przez IRA bojowników tzw. Państwa Islamskiego, którzy mieliby pomagać w przeprowadzaniu ataków terrorystycznych, a także rozpowszechniano nieprawdziwą plotkę o planach zabójstwa byłego szefa MSZ Borisa Johnsona.

Ben Nimmo z Atlantic Council ostrzegł, że takie działanie "wymaga bardzo niewielkiej inwestycji ze strony rosyjskich operatorów, a jeśli którakolwiek z tych informacji dostanie się do szerszej opinii publicznej, to osiągają swój cel".

Jak dodał, "kombinacja Brexitu, twardej granicy i całej reszty jest niczym otwarta rana i jeśli jesteś mającym wrogie zamiary zagranicznym podmiotem, to możesz chcieć wsadzić w nią palec".

Atlantic Council nie była w stanie zidentyfikować konkretnej rosyjskiej organizacji lub grupy odpowiedzialnej za rozpowszechnianie fałszywych informacji, ale oceniono, że sposób działania wskazuje na służby wywiadowcze.

Jak zaznaczono, takie działanie jest podobne do obserwowanych wcześniej poczynań rosyjskich podmiotów, które próbowały m.in. pogłębić efekt paniki po zamachach terrorystycznych na terenie Wielkiej Brytanii przez publikację nieprawdziwych informacji o ich przebiegu lub dalszym zagrożeniu.

Irlandzki "Irish Times" zaznaczył z kolei, że to prawdopodobnie pierwszy tak poważny przypadek kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w Irlandię.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 04.08.2020
  GBP 4.883 złEUR 4.406 złUSD 3.736 złCHF 4.081 zł

  Sport


  Sport

  Reklama