Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Brytyjskie media: Rosjanie próbują podsycać konflikt w Irlandii Płn.

Brytyjskie media: Rosjanie próbują podsycać konflikt w Irlandii Płn.
Z fałszywych kont przypisanych osobom o irlandzkim pochodzeniu Rosjanie ostrzegali przed "krwawą konfrontacją". (Fot. Getty Images)
Amerykański ośrodek badawczy Atlantic Council odkrył szereg prób podsycania przez Rosjan konfliktu w Irlandii Płn. przez publikację fałszywych informacji dotyczących aktywności Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA) i zjednoczenia Irlandii - podał wczoraj 'The Times'.
Reklama

Według działającego w ośrodku Digital Forensic Research Lab, które bada przypadki manipulacji i propagandy w sieci, Rosjanie używali do tego celu mediów społecznościowych. Z fałszywych kont przypisanych osobom o irlandzkim pochodzeniu ostrzegali przed "krwawą konfrontacją".

Wśród zamieszczonych materiałów znalazł się m.in. fałszywy komentarz ówczesnego ministra obrony Wielkiej Brytanii Gavina Williamsona o udziale IRA w próbie zabójstwa byłego pułkownika GRU Siergieja Skripala oraz nieprawdziwa deklaracja szefowej Demokratycznej Partii Unionistów Arlene Foster o gotowości odłączenia Irlandii Północnej od Zjednoczonego Królestwa.

Pisano też o rzekomych planach zwerbowania przez IRA bojowników tzw. Państwa Islamskiego, którzy mieliby pomagać w przeprowadzaniu ataków terrorystycznych, a także rozpowszechniano nieprawdziwą plotkę o planach zabójstwa byłego szefa MSZ Borisa Johnsona.

Ben Nimmo z Atlantic Council ostrzegł, że takie działanie "wymaga bardzo niewielkiej inwestycji ze strony rosyjskich operatorów, a jeśli którakolwiek z tych informacji dostanie się do szerszej opinii publicznej, to osiągają swój cel".

Jak dodał, "kombinacja Brexitu, twardej granicy i całej reszty jest niczym otwarta rana i jeśli jesteś mającym wrogie zamiary zagranicznym podmiotem, to możesz chcieć wsadzić w nią palec".

Atlantic Council nie była w stanie zidentyfikować konkretnej rosyjskiej organizacji lub grupy odpowiedzialnej za rozpowszechnianie fałszywych informacji, ale oceniono, że sposób działania wskazuje na służby wywiadowcze.

Jak zaznaczono, takie działanie jest podobne do obserwowanych wcześniej poczynań rosyjskich podmiotów, które próbowały m.in. pogłębić efekt paniki po zamachach terrorystycznych na terenie Wielkiej Brytanii przez publikację nieprawdziwych informacji o ich przebiegu lub dalszym zagrożeniu.

Irlandzki "Irish Times" zaznaczył z kolei, że to prawdopodobnie pierwszy tak poważny przypadek kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w Irlandię.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.09.2019
  GBP 4.861 złEUR 4.326 złUSD 3.912 złCHF 3.950 zł

  Sport


  Reklama