Menu

Brytyjskie media: May była architektem własnego upadku

Brytyjskie media: May była architektem własnego upadku
Brytyjskie gazety komentują dzisiaj rezygnację Theresy May. (Fot. Getty Images)
Dzisiejsze wydania brytyjskich gazet podziękowały premier Theresie May za jej służbę publiczną, wskazując jednak, że będzie przede wszystkim zapamiętana jako szef rządu, który nie potrafił zrealizować Brexitu, do czego doprowadziły jej własne błędy polityczne.
Reklama

"The Times"

Centrowy "The Times" ocenił, że "kariera (May) zakończyła się upokarzającą porażką, ale to była w dużej mierze jej własna wina".

"Kiedy wysunęła swoją kandydaturę na najwyższy urząd, to obiecywała, że jest w stanie doprowadzić do Brexitu i pogodzić podzielony naród. Niemal trzy lata później okazało się, że nie była w stanie osiągnąć żadnej z tych rzeczy" – pisze "Times". I dodaje, że szefowa rządu "powinna była zrezygnować wiele tygodni lub nawet miesięcy temu, kiedy stało się jasne, że straciła zaufanie rządu, parlamentu i swojej partii".

Dziennik podkreślił, że May błędnie zdecydowała się na wyznaczenie wewnętrznie sprzecznych czerwonych linii w negocjacjach z UE – zachowanie swobodnego handlu z UE bez utrudnień, niezależna zewnętrzna polityka handlowa, brak kontroli granicznej z Irlandią Północną i zakończenie swobody przepływu osób – a następnie w wyniku zwołanych przez siebie przedterminowych wyborów straciła samodzielną większość w parlamencie.

"Przeliczyła się, myśląc, że będzie w stanie przekonać zagorzałych zwolenników brexitu we własnej partii do poparcia swojego projektu porozumienia bez pozbawiania ich iluzorycznych wyobrażeń o tym, co da się osiągnąć. Jednocześnie, odmawiając dyskusji na ten temat z własnym ugrupowaniem, pozwalała tym iluzjom kwitnąć, czego efektem jest wzrost poparcia dla Partii Brexitu Nigela Farage'a" – analizowano.

Zdaniem "Timesa", "najpilniejszym wyzwaniem dla nowego lidera Partii Konserwatywnej jest zapewnienie przetrwania partii i powstrzymanie radykalnie lewicowego rządu Jeremy'ego Corbyna".

"Wszystko skończyło się łzami" - podsumowuje "The Times"... (Fot. Getty Images)

"Wielka Brytania desperacko potrzebuje silnej, centroprawicowej partii zdolnej do przedstawiania argumentów za atlantyckim podejściem, wolnymi rynkami i wielostronnymi sojuszami międzynarodowymi" – napisano, przyznając jednak, że jej następca przede wszystkim będzie musiał uporać się z brexitem.

"Będzie musiał to zrobić, mierząc się z tą samą parlamentarną arytmetyką, która pokonała May, i licząc się z tym, że parlament nie poprze bezumownego wyjścia ze Wspólnoty. Co jest konieczne, to lider, który będzie w stanie uzyskać niezbędne zmiany w porozumieniu wypracowanym przez May, aby uzyskać poparcie parlamentu lub – w razie ich braku – będzie miał wystarczające umiejętności, aby sprzedać (elektoratowi) nawet kosmetyczne zmiany" – zaznaczono.

Jednocześnie podkreślono, że ktokolwiek zostanie nowym lokatorem Downing Street, to prawdopodobnie jeszcze w pierwszych dniach urzędowania będzie musiał zmierzyć się z głosowaniem w parlamencie nad wotum nieufności, gdzie każdy głos może zdecydować o losach rządu.

Gazeta zastrzegła, że w razie porażki nowy lider będzie musiał liczyć się z ryzykiem towarzyszącym organizacji kolejnych przedterminowych wyborów parlamentarnych, które mogłyby zapewnić wyjście z obecnego pata. Jak oceniono, istnieje zagrożenie, że wynik takiego głosowania mógłby przybliżyć Wielką Brytanię "do drugiego referendum, które zakończyłoby się porzuceniem Brexitu".

"The Telegraph"

Konserwatywny "Telegraph" był ostrzejszy wobec ustępującej szefowej rządu, pisząc, że "choć nie ma wątpliwości, że premier kocha swój kraj i próbowała służyć mu najlepiej jak potrafi" to wykazała się serią cech, które wskazują na jej nieprzygotowanie do tej roli.

Gazeta zaznaczyła, że jej niezdolność do zrealizowania decyzji o wyjściu z Unii Europejskiej sprawia, że "głównym elementem jej (politycznego) dziedzictwa będzie doprowadzenie do powrotu Nigela Farage'a, co – ironicznie – prawdopodobnie przesunie Partię Konserwatywną jeszcze dalej od kompromisu, do którego wzywała ugrupowanie w swoim pożegnalnym przemówieniu".

Dziennik skrytykował także May za to, że "zamiast odpowiadać na moralistyczne wykłady lewicy, May podsycała je przez trzy lata, rezygnując z prezentowania argumentów na rzecz wolności i przedsiębiorczości".

"Ktokolwiek przejmie stanowisko po May, będzie miał obowiązek odrodzenia polityki opartej na konserwatywnych przekonaniach i pokazania, że torysi są czymś więcej niż tylko zbiorem sympatycznych ludzi, którzy próbują rządzić krajem w sposób najlepszy, w jaki potrafią" – napisano.

Jednocześnie podkreślono, że "zwolennicy Brexitu nie zmienili swojego zdania i wciąż chcą spełnienia obietnicy złożonej w referendum i są zdeterminowani do wyjścia (z UE)".

"Płacząca dama", "Łkający wstyd" - tytuły mówią same za siebie... (Fot. Getty Images)

"The Financial Times"

Dziennik gospodarczy "Financial Times" również krytykował May za "brak strategicznej wizji" dla swoich rządów, a także za zawziętość i niezdolność pracy w grupie, co charakteryzowało szczególnie początek jej kadencji.

"Mimo tego jej wezwanie do kompromisu, aby przełamać impas w sprawie brexitu – choć pada zbyt późno – musi być wysłuchane. Jeśli jej następca nie wykaże się większą elastycznością niż ona, to odejście May nie rozwiąże głębokiego kryzysu w brytyjskiej polityce, a wręcz może go pogorszyć" – oceniono.

Jednocześnie ostrzeżono, że proces wyboru nowego lidera Partii Konserwatywnej i premiera, oparty na eurosceptycznych strukturach partyjnych – "jest niemal zaprojektowany tak, aby nie znaleźć osoby", która byłaby zdolna do zawarcia porozumienia.

"Wielu ubiegających się o zastąpienie May kandydatów to dokładnie ci ludzie, których doktrynalny upór doprowadził do jej upadku" – zaznaczono.

"The Sun"

Krytyczny był także tabloid "The Sun", który przyznał jednak, że "tylko osoba z sercem z kamienia nie byłaby poruszona godnością publicznej rezygnacji May i emocjami, które nią targały", podkreślając "olbrzymie napięcie, które musiała wytrzymywać przez trzy lata".

Gazeta oceniła jednak, że "ona była kiepskim premierem i autorem własnego upadku", opierając się na rządzie "lojalnych przyjaciół, którzy w dużej mierze byli pozbawieni jakiegokolwiek talentu". Zarzuciła May "łatwowierne korzystanie ze złych rad zaprzysięgle proeuropejskiej i dysfunkcyjnej służby cywilnej".

"The Sun", który od miesięcy wzywał do rezygnacji May, ocenił, że nowym premierem musi być "zwolennik Brexitu gotowy do powołania młodszego, świeższego i znacznie bardziej utalentowanego" rządu, który będzie miał za zadanie doprowadzenie do wyjścia z Unii Europejskiej i "powstrzymanie bandyckich ekstremistów Corbyna od dojścia do władzy".

Premier May zapowiedziała wczoraj, że 7 czerwca ustąpi ze stanowiska szefowej Partii Konserwatywnej, uruchamiając proces wyboru jej następcy, który powinien skończyć się najpóźniej w połowie lipca. Nowy szef torysów przejmie po niej także urząd premiera.

  Komentarze
  • Kate
   25 maja 2019, 19:57

   Szkoda,co miala niby zrobic jak wszystkie jej propozycje byly blokowane przez jej wlasna partie?Niby jak miala sie przebic nie chcac twardego brexitu,chcac umowy i jednoczesnie spelnienia woli ludu?Pewnie ze jakby rzadzil ktos inny to zrobilby od razu hard brexit i wszyscy by go wychwalali ze sie spisal.Stad wiem,ze nastepca nie bedzie lagodny.Lepiej by bylo aby zostala na stanowisku.

  • Penetrator
   25 maja 2019, 20:01

   G.B. jest skazana na upadek z wysokosci ,sponsorami tej imprezy sa ci ktorzy na tym wydoją grube pieniadze w pewnym okresie czasu (nie na teraz) niestety,ale Anglie czeka bardzo gleboka recesja-pewne osoby otrzymaly juz lapowe zeby sie tym zajac

  • Brexit
   25 maja 2019, 20:24

   I kij jej w oko. Mieszkam tutaj od 20 lat a ta cipa w 3 lata wszystko spierd.... Jak tak dalej pójdzie to Szkocja będzie oddzielnym krajem a Irlandia się złączy any uniknąć wojny. Czy ta tępa sroka tego nie widziała, poddając swój plan po raz 3 pod głosowanie, któe przegrała. Powinna doprowadzić do tego że UK zostanie w EU. Tak jak teraz pana szanownego Borysa majora do sądu wzywają bo nakłamał w kampanii brexit. Trzy lata i kraj w ruinie. Gratulacje dla rządzących.

  • Jacob Rees-Mogg
   25 maja 2019, 20:54

   Pacynka spadła mi z dłoni, to ją odwołałem.

  • Kukiz15
   26 maja 2019, 06:56

   Najbogatszy kraj na swiecie. Co mu moze zaszkodzić? Nic! A teraz idę głosować do posku żeby platfusy i pisiory przestały Polskę sprzedawać.

  • Enter3600
   26 maja 2019, 08:58

   Czyli teraz Boris Johnson, wyglada na to ze nie przestana dopoki wszystkiego nie spieprza, szkoda bo to w sumie byl niezly kraj do mieszkania

  • Kawa
   26 maja 2019, 12:24

   Mozliwe ze Boris zostanie nowym PM a to moze sie wiazac z NO DEAL BREXIT bo juz to zapowiedzial ze jak go wybiora to on napewno doprowadzi do wyjscia z umowa lub bez umowy. On jest skorumpowany i bezkarny ciekawe czy odpowie za klamstwa w kampanii Brexit.

  • Vistula
   26 maja 2019, 19:14

   Nic nie trwa wiecznie. Ani członkowstwo w UE, ani recesja po wyjściu z niej. Wiec nie ma co się tak sadzić. Nie mogła nic zrobić, bo trafiła na panów Tusków i Junkersów, którzy na złość całemu businessowi nie chcieli, żadnej umowy. Gdyby UE chciało uniknąć recesji także na swoim terenie (bo taka już się powoli zaczyna) to by dogadali się z UK i obyłoby się bez tych neo-bolszewickich cyrków, żeby pokazać innym krajom, że każdy kto pomyśli o wyjściu będzie ukarany.

  • Przemko
   26 maja 2019, 20:51

   borysa wybiorą w lipcu. do końca sierpnia trwają wakacje i nic się nie stanie. na rozmowy będzie miał tylko wrzesień i październik - NICZEGO więc nie wynegocjuje. (o ile ma zamiar negocjować) więc... HardBR - a kraj kompletnie nieprzygotowany! jak w OXF niemiaszki zamkną BWMicę - to wybuchną zamieszki. a to tylko jedna fabryka w jednym mieście. chyba rzeczywiście trzeba myśleć o wyprowadzce - jeszcze parę miesięcy mi zostało do 6latki i złożenia wniosku o obywatelstwo - a potem fruu - jeśli ktoś myśli że angole frustracje będą wyżywać na przybyszach z Azji i Afryki to się baardzo myli ...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.01.2020
  GBP 4.970 złEUR 4.245 złUSD 3.828 złCHF 3.954 zł

  Sport


  Reklama