Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjskie banki będą zamykać konta rezydentom UE

Brytyjskie banki będą zamykać konta rezydentom UE
Brytyjskie banki przygotowują się do zamykania kont klientom, którzy nie mieszkają w UK. (Fot. Getty Images)
Już od listopada część brytyjskich banków zacznie akcję zamykania kont swoim klientom nieposiadającym stałego adresu w UK. Wśród nich będą także Brytyjczycy zamieszkali na terenie Unii Europejskiej - donoszą media w UK.
Reklama
Reklama

O zbliżającym się chaosie w brytyjskich bankach doniosła - w ślad za artykułem w "Sunday Times" - m.in. największa na świecie agencja prasowa Bloomberg. Tymczasem media na Wyspach wskazują na niespotykany dotąd proceder zamykania przez brytyjskie banki kont swoim brytyjskim klientom zamieszkałym na terenie Unii Europejskiej, z którą Zjednoczone Królestwo ma definitywnie zerwać wszelkie powiązania już 31 grudnia 2020 roku.

Koniec okresu przejściowego dla UK i niewypracowane wciąż porozumienie z UE - także jeśli chodzi o współpracę w sektorze finansowym - oznacza, że brytyjskie banki stracą licencję do wykonywania swoich usług na terenie Wspólnoty (tzw. "passporting"), a jej wykupienie może okazać się dla nich zbyt kosztowne. 

"Konta zostaną zamknięte, a karty debetowe i kredytowe unieważnione" - ostrzega Nigel Green, założyciel deVere Group, międzynarodowej firmy konsultingowej zajmującej się specjalistycznym doradztwem finansowym. Green podkreśla, że bez zawarcia umowy handlowej z UE banki brytyjskie nie mogą obsługiwać klientów mieszkających w krajach Unii.

Konta i karty kredytowe stracą klienci Barclays - także Brytyjczycy, którzy mieszkają na terenie Unii Europejskiej. (Fot. Getty Images)

Lloyds Bank wysłał listy do 13 000 klientów indywidualnych i biznesowych, informując, że nie będzie już mógł oferować usług bankowych po zakończeniu okresu przejściowego Brexitu 31 grudnia - czytamy na portalu BBC. Barclays, Barclaycard i Coutts - należące do NatWest Group - podejmują podobne działania. 

Według badającego sprawę portalu Moneysavingexpert.com, zamknięcia kont osobom bez adresu w UK potwierdziły obecnie: 

 • Bank of Scotland
 • Barclaycard
 • Coutts
 • Halifax
 • Lloyds

Pozostałe instytucje finansowe poinformowały jedynie, że "monitorują sytuację".

Dla wielu Polaków posiadających konta w brytyjskich bankach zapowiadane zmiany mogą oznaczać, że - jeśli porozumienie na linii UK-UE nie nastąpi - w przyszłym roku banki będą zmuszone do weryfikowania naszego miejsca zamieszkania poprzez wymóg posiadania statusu zasiedlenia (settled status).

Status osoby osiedlonej to gwarancja pozostania w Zjednoczonym Królestwie po 31 czerwca 2021 r., czyli po upływie 6-miesięcznego okresu prolongaty po wyznaczonym na 31 grudnia 2020 r. terminie składania wniosków. Wszyscy obywatele państw unijnych, chcący pozostać, podjąć zatrudnienie, mieć dostęp do świadczeń socjalnych, usług publicznych i opieki zdrowotnej oraz prawo do edukacji i do wynajmu nieruchomości w Zjednoczonym Królestwie po 31 grudnia 2020 r., będą musieli posiadać nowy status. Tzw. okres przejściowy pozwala na składanie wniosków o "settled status" do 30 czerwca 2021 roku, jednak rząd brytyjski zaleca, aby najlepiej zrobić to do końca 2020 roku.

Czytaj więcej:

UE oskarża Wielką Brytanię o złamanie umowy ws. Brexitu

Brexit: Z UK do Europy przeniesiono już 7,5 tys. miejsc pracy

Bank TSB: Oddziały do zamknięcia, likwidacja miejsc pracy

Negocjacje ws. Brexitu: "Jest postęp, ale rozbieżności pozostały"

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.09.2023
  GBP 5.3020 złEUR 4.6069 złUSD 4.3269 złCHF 4.7752 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama