Brytyjskie firmy uciekają do Niemiec po Brexicie
Prasa na Wyspach powołuje się na statystyki GTAI, z których wynika, iż "trwa masowy exodus brytyjskiego biznesu do Niemiec". Zainteresowanie Brytyjczyków jest na tyle duże, że pozwoliło Niemcon osiągnąć najwyższy w historii tego kraju poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych.
Aby zrozumieć skalę zjawiska, wystarczy spojrzeć na dane z 2021 r. i zestawić je z danymi za 2022 r. W 2021 r. inwestycje z Wielkiej Brytanii oszacowano na 6 mld funtów - rok później na 22 mld funtów. To niemal czterokrotny wzrost w ciągu zaledwie 12 miesięcy.
Brytyjskie firmy tylko w ubiegłym roku rozpoczęły ponad 170 dużych projektów w Niemczech – o 21 procent więcej niż w 2021 r.
"Firmy z całego świata doceniają wielkość niemieckiego rynku, wysoką jakość ram prawnych, dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej, świetną infrastrukturę oraz środowisko badawczo-rozwojowe" - skomentował dane Robert Hermann, dyrektor generalny GTAI.
"Właśnie dlatego mamy tak wiele amerykańskich firm w kraju. Jeśli zaś chodzi o Brytyjczyków, stało się to dla nich bezpieczne miejsce do prowadzenia działalności w UE po Brexicie" - dodał.
W ubiegłym roku właściciel marki Sports Direct - Frasers Group - poinformował o zamiarze utworzenia nowej placówki dystrybucyjnej w Niemczech. Później wyjaśniono, że będzie ona w rzeczywistości pełnić rolę głównej siedziby firmy w UE.
Podobną decyzję podjęły setki dużych firm i korporacji, które omijają w ten sposób nowe regulacje prawne i prowadzą handel wewnątrz UE bez konieczności płacenia ceł i podatków.
Czytaj więcej:
Szef Ryanaira: "Oderwani od rzeczywistości zwolennicy Brexitu wkrótce poumierają"
Brexit: Ministrowie rezygnują z terminu zniesienia obowiązujących w UK przepisów unijnych
Nigel Farage szczerze o Brexicie: "Nie powiódł się"
Konserwatyści i przeciwnicy UE coraz częściej nazywają Brexit "porażką"