Menu

Brytyjski tankowiec opuszcza irańskie wody

Brytyjski tankowiec opuszcza irańskie wody
Stena Impero został przejęty 19 lipca w rejonie cieśniny Ormuz. (Fot. Getty Images)
Przetrzymywany przez Iran od lipca tankowiec Stena Impero, pływający pod brytyjską banderą, opuścił dzisiaj port Bandar Abbas nad cieśniną Ormuz - podała agencja Reutera, powołując się na dane portalu Refinitiv, monitorującego ruch statków.
Reklama

Associated Press powołuje się na dane satelitarne portalu MarineTraffic, według którego statek znalazł się poza portem po raz pierwszy od kilku tygodni.

Na razie ani właściciel jednostki, ani irańskie władze nie wydały żadnego oświadczenia.

W środę ministerstwo spraw zagranicznych Iranu przekazało, że tego dnia zniesiono nakaz zatrzymania Steny Impero z zastrzeżeniem, że śledztwo w sprawie statku jest w toku.

Pływający pod brytyjską banderą tankowiec Stena Impero został przejęty 19 lipca przez irańską Gwardię Rewolucyjną na wodach międzynarodowych w rejonie cieśniny Ormuz. Strona irańska twierdzi, że tankowiec zderzył się z łodzią rybacką i nie reagował na jej wezwania o pomoc.

Ocenia się, że przejęcie Steny Impero było odwetem za zatrzymanie 4 lipca przez Brytyjczyków irańskiego tankowca Grace 1 u wybrzeży Gibraltaru w związku z podejrzeniami o próbę naruszenia sankcji UE nałożonych na Syrię, czemu Teheran zaprzecza. Ten ostatni statek został zwolniony w sierpniu.

Mająca w najwęższym miejscu 33 km cieśnina Ormuz to najważniejsza droga transportu ropy naftowej z Zatoki Perskiej na światowe rynki. Mimo regionalnych konfliktów przepływa nią blisko jedna piąta światowego zapotrzebowania na ten surowiec. 

Czytaj więcej:

Wielka Brytania dementuje, by wysłała do Iranu mediatora w sprawie tankowca

UK zapewni eskortę swym statkom w cieśninie Ormuz

Gibraltar: Irański tankowiec zmienił nazwę i opuścił port

Boris Johnson: Iran odpowiedzialny za ataki na saudyjskie rafinerie

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 14.08.2020
  GBP 4.869 złEUR 4.399 złUSD 3.723 złCHF 4.091 zł

  Sport


  Sport

  Reklama