Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Brytyjski rząd: Prace parlamentu zostaną dziś zawieszone

Brytyjski rząd: Prace parlamentu zostaną dziś zawieszone
Brytyjski parlament wznowi obrady dopiero w połowie października. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd poinformował, że prace parlamentu zostaną zawieszone po zakończeniu dzisiejszych obrad. Zawieszenie potrwa do 14 października. Rzecznik premiera Borisa Johnsona zapewnił, że gabinet nie będzie dążył do przedłużenia tego okresu.
Reklama

9 września to najwcześniejsza data wynikająca z rządowego wniosku o zawieszenie obrad parlamentu, na który pod koniec sierpnia, mimo protestów opozycyjnych ugrupowań oskarżających rząd o próbę ograniczenia roli Izby Gmin, zgodziła się brytyjska królowa Elżbieta II.

Zgodnie z postanowieniem, parlament będzie mógł wznowić obrady dopiero po prezentującej plany legislacyjne rządu mowie tronowej Elżbiety II 14 października, czyli na niewiele ponad dwa tygodnie przed planowanym wyjściem kraju z UE (31 października).

Głosowanie nad propozycjami rządu i jego strategią w sprawie Brexitu odbyłoby się wówczas najprawdopodobniej w dniach 21-22 października, tuż po ostatnim szczycie UE przed Brexitem. Dzięki takiemu rozwiązaniu, Izba Gmin mogłaby też w ostatniej chwili przyjąć ewentualne nowe porozumienie z Brukselą.

Czy w UK odbędą się przedterminowe wybory? (Fot. Getty Images)

Dziś pod obrady Izby Gmin ma trafić nowy wniosek w sprawie przedterminowych wyborów, jednak opozycyjne ugrupowania już zapowiedziały, że będą przeciw tej propozycji. Przeciwnicy Johnsona chcą zmusić premiera do opóźnienia wyjścia z UE i dopiero wtedy walczyć o głosy wyborców.

Rzecznik Johnsona wyraził przekonanie, że deputowani powinni "ponieść konsekwencje swoich działań i zagłosować za propozycją przedterminowych wyborów, by pozwolić ludziom decydować w sprawie Brexitu". Zapewnił, że premier chce współpracować z UE, by 31 października opuścić Wspólnotę z porozumieniem. Zauważył też, że obecnie w negocjacjach w sprawie wyjścia z UE bierze udział więcej osób niż do tej pory. 

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.09.2019
  GBP 4.888 złEUR 4.341 złUSD 3.941 złCHF 3.965 zł

  Sport


  Reklama