Menu

Brytyjski rząd: Prace parlamentu zostaną dziś zawieszone

Brytyjski rząd: Prace parlamentu zostaną dziś zawieszone
Brytyjski parlament wznowi obrady dopiero w połowie października. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd poinformował, że prace parlamentu zostaną zawieszone po zakończeniu dzisiejszych obrad. Zawieszenie potrwa do 14 października. Rzecznik premiera Borisa Johnsona zapewnił, że gabinet nie będzie dążył do przedłużenia tego okresu.
Reklama

9 września to najwcześniejsza data wynikająca z rządowego wniosku o zawieszenie obrad parlamentu, na który pod koniec sierpnia, mimo protestów opozycyjnych ugrupowań oskarżających rząd o próbę ograniczenia roli Izby Gmin, zgodziła się brytyjska królowa Elżbieta II.

Zgodnie z postanowieniem, parlament będzie mógł wznowić obrady dopiero po prezentującej plany legislacyjne rządu mowie tronowej Elżbiety II 14 października, czyli na niewiele ponad dwa tygodnie przed planowanym wyjściem kraju z UE (31 października).

Głosowanie nad propozycjami rządu i jego strategią w sprawie Brexitu odbyłoby się wówczas najprawdopodobniej w dniach 21-22 października, tuż po ostatnim szczycie UE przed Brexitem. Dzięki takiemu rozwiązaniu, Izba Gmin mogłaby też w ostatniej chwili przyjąć ewentualne nowe porozumienie z Brukselą.

Czy w UK odbędą się przedterminowe wybory? (Fot. Getty Images)

Dziś pod obrady Izby Gmin ma trafić nowy wniosek w sprawie przedterminowych wyborów, jednak opozycyjne ugrupowania już zapowiedziały, że będą przeciw tej propozycji. Przeciwnicy Johnsona chcą zmusić premiera do opóźnienia wyjścia z UE i dopiero wtedy walczyć o głosy wyborców.

Rzecznik Johnsona wyraził przekonanie, że deputowani powinni "ponieść konsekwencje swoich działań i zagłosować za propozycją przedterminowych wyborów, by pozwolić ludziom decydować w sprawie Brexitu". Zapewnił, że premier chce współpracować z UE, by 31 października opuścić Wspólnotę z porozumieniem. Zauważył też, że obecnie w negocjacjach w sprawie wyjścia z UE bierze udział więcej osób niż do tej pory. 

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 01.06.2020
  GBP 4.922 złEUR 4.420 złUSD 3.968 złCHF 4.140 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości