Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjski minister zdrowia: Wariant Omikron już rozprzestrzenia się lokalnie

Brytyjski minister zdrowia: Wariant Omikron już rozprzestrzenia się lokalnie
W wielu regionach Anglii ma teraz miejsce transmisja lokalna wariantem Omikron. (Fot. DANIEL LEAL/AFP via Getty Images)
Zakażenia wariantem Omikron koronawirusa potwierdzono w Wielkiej Brytanii u osób, które nie podróżowały ostatnio za granicę, co oznacza, że już rozprzestrzenianie się on lokalnie - oświadczył wczoraj brytyjski minister zdrowia Sajid Javid.
Reklama
Reklama

Poinformował on, że w stosunku do niedzieli liczba wykrytych przypadków nowego wariantu zwiększyła się o 90 i łącznie potwierdzono ich 336, z czego 261 - w Anglii, 71 - w Szkocji, a cztery - w Walii. "Obejmuje to przypadki bez związku z podróżami zagranicznymi, więc możemy stwierdzić, że w wielu regionach Anglii ma teraz miejsce transmisja lokalna" - poinformował wczoraj późnym popołudniem w Izbie Gmin.

Jak dodał, nie może zagwarantować, że nowy wariant nie "strąci nas z naszej drogi do wyzdrowienia". Poinformował, że według danych Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA), w przypadku Omikronu może być krótszy okres pomiędzy zakażeniem a wystąpieniem objawów, niż było to w poprzednich wariantach, ale na razie nie wiadomo, aby ktokolwiek był hospitalizowany z powodu nowego wariantu.

Javid przypomniał, że od dzisiaj od godz. 4:00 rano wszyscy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii, niezależnie czy są zaszczepieni, czy nie, będą musieli przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed wyjazdem.

Zapewnił, że nowe zasady podróżne - obejmujące już obowiązujący wymóg wykonania nie później niż w drugim dniu po przyjeździe testu typu PCR i pozostania w kwarantannie do czasu uzyskania negatywnego wyniku - są tymczasowe i zostaną poddane przeglądowi w przyszłym tygodniu. "Musimy upewnić się, że środki są absolutnie konieczne, nie będziemy utrzymywać środków w mocy ani dnia dłużej niż musimy" - podkreślił.

Poinformował też, że w tym tygodniu zwiększona zostanie dwukrotnie liczba pokoi hotelowych, które zostały zarezerwowane w celu odbywania w nich kwarantanny przez podróżnych z krajów z czerwonej listy. Znajduje się na niej obecnie 11 państw afrykańskich.

Wczoraj podano też, że w ciągu ostatniej doby wykryto prawie 51,5 tys. zakażeń koronawirusem i stwierdzono 41 zgonów z powodu Covid-19. W przypadku zakażeń oznacza to wzrost o prawie 9 tys. w stosunku do bilansu sprzed tygodnia i trzeci dzień w ciągu ostatnich pięciu, gdy przekroczony jest poziom 50 tys. Natomiast liczba zgonów jest wyższa od tej z poprzedniego poniedziałku o sześć.

Czytaj więcej:

ECDC: Omikron może wkrótce odpowiadać za ponad połowę zakażeń w UE

Epidemiolog: Omikron może okazać się sposobem na wyjście z pandemii

Wraca wymóg wykonywania testów na koronawirusa przed przyjazdem do UK

Liczba zakażeń wariantem Omikron w UK wzrosła od soboty o ponad 50 proc.

Omikron może być bardziej zakaźny, ale łagodniejszy niż inne warianty Covid-19 i podobny do grypy

  Komentarze
  • Dr n. med. GMC nie podam
   7 grudnia 2021, 12:11

   to jest zwykle przeziebienie ten omikron. Przestancie straszyc.

  • Kasia
   7 grudnia 2021, 13:31

   zaszczepilam sie dwa razy zeby miec spokoj i lepsze warunki podrozowania z UK do PL. teraz to ze sie zaszczeoilam dwa razy nic mi nie daje, krzyxxza o trzecia dawke, krzyczy o testy dla zaszczepionych. UK sobie strzela w kolano bo nawet Ci ktorzy sie dali nabrac dwa razy, trzeci raz sie juz nie nabiora.

  • Szkoda gadać
   8 grudnia 2021, 06:54

   A ja właśnie siedzę na izolacji bo mam covida. Przez 4 dni byłam osłabiona, miałam zatkane zatoki przez co nie czułam zapachu i smaku. Po 4 dniach przeszło ale muszę siedzieć w domu kolejne 6 dni. Aaa cała moja rodzina miała covida i praktyczne po 4 dniach kazdemu przeszło, gorzej czułam się przy grypie i nie jesteśmy szczepieni. Osoba z rodziny po 2 dawkach przechodzi gorzej niż my bez szczepienia.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.01.2022
  GBP 5.4210 złEUR 4.5303 złUSD 3.9953 złCHF 4.3786 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama