Menu

Brytyjski epidemiolog: "Wariant Delta może doprowadzić do trzeciej fali Covid-19"

Brytyjski epidemiolog: "Wariant Delta może doprowadzić do trzeciej fali Covid-19"
W Wielkiej Brytanii, gdzie wariant Delta jest dominujący, warto wciąż pamiętać o zachowywaniu dystansu społecznego. (Fot. Getty Images)
Wariant Delta koronawirusa, który po raz pierwszy został zidentyfikowany w Indiach, jest o ok. 60 proc. bardziej zakaźny niż wariant Alfa, czyli tzw. wariant brytyjski - poinformował czołowy brytyjski epidemiolog prof. Neil Ferguson z Imperial College London.
Reklama
Reklama

Dodał, że istnieje znaczące ryzyko trzeciej fali epidemii w Wielkiej Brytanii, ale jej skala zależy od tego, na ile skutecznie szczepionki zapobiegają hospitalizacjom oraz zgonom, i niemal na pewno liczba zgonów będzie niższa.

"W zeszłym tygodniu mieliśmy dowody, że wariant Delta ma pomiędzy 30 a 100 proc. wyższą transmisję niż wariant Alfa. Teraz są one wzmocnione i myślimy, że prawdopodobnie najlepszym szacunkiem jest 60 proc." - wyjaśnił Ferguson. Dodał, że wskaźnik R, który pokazuje tempo transmisji wirusa, wynosi w przypadku wariantu Delta pomiędzy 1,5 a 1,6 - co oznacza, że każde 10 zakażonych osób przenosi go na 15-16 kolejnych.

"Zasadniczo (modele) mówią, że istnieje ryzyko znacznej trzeciej fali, ale nie możemy być pewni co do jej skali - może być znacznie niższa niż druga fala lub może być tego samego rzędu wielkości. To najbardziej zależy od tego, na ile skutecznie szczepionki nadal chronią ludzi przed hospitalizacją i śmiercią w przypadku wariantu Delta (indyjskiego), a także od kilku innych niewiadomych" - wskazywał Ferguson.

Epidemiolog mówił, że trudno jest ocenić, jak zakażenia "przełożą się na hospitalizacje, ale jest możliwe, że zobaczymy trzecią falę, co najmniej porównywalną pod względem liczby hospitalizacji, choć może nie tak poważną, jak druga fala". "Myślę, że prawie na pewno zgonów będzie mniej - szczepionki mają silny efekt ochronny, przypadki w szpitalach są teraz łagodniejsze - ale nadal może to być dość niepokojące" - dodał.

Ferguson zasugerował również, że opóźnienie całkowitego zniesienia restrykcji w Anglii, co zostało wstępnie zaplanowane na 21 czerwca, byłoby korzystne, bo pozwoliłoby większej liczbie osób na otrzymanie drugiej dawki szczepionki, a to z kolei zmniejszyłoby skalę każdej ewentualnej trzeciej fali.

Wczoraj poinformowano, że w ciągu 24h do środy wykryto 7 540 nowych zakażeń, co jest najwyższym bilansem od końca lutego, a ich łączna liczba z ostatnich siedmiu dni - prawie 41,9 tys. - jest o 66 proc. wyższa niż była w siedmiu poprzednich dniach. Jak szacują naukowcy, wariant Delta odpowiada obecnie za prawie 80 proc. nowych zakażeń w Anglii.

Czytaj więcej:

W UK wykryto 20 zakażeń tzw. nepalskim wariantem wirusa

Czołowy naukowiec: "W UK mamy już kolejną falę Covid-19"

Bloomberg: Wariant Delta może prowadzić do gangreny czy osłabienia słuchu

  Komentarze
  • Celestyn76
   10 czerwca, 16:33

   Moze ale nie musi kiedys juz byl jeden niemiecki wracze czyli pi rusku lekarz ktory experymentowal ze szczepionkami I nazywal sie jozef mengele

  • Olek
   10 czerwca, 18:16

   Najpóźniej do jesieni nowe mutacje pokonają szczepionki i wszyscy będą musieli się szczepić od nowa.

  • Czytelnik anonimowy
   10 czerwca, 19:50

   Ja się szczepie codziennie razem z moim przyjacielem Jack Daniels ostatnio była mutacja i dołączył do nas nowy wariant John Walker

  • Kura
   10 czerwca, 21:26

   I na co te szczepionki skoro będzie lockdown. Co za farsa.

  • Bil
   10 czerwca, 21:41

   Pierdu pierdu będzie wiosa

  • JoBo
   11 czerwca, 00:06

   Zaraz, zaraz. Alfa, to brytyjski, Delta, indyjski. A ten przed brytyjskim ? Chyba nie Beta, bo byłoby nie po kolei. A brazylijski ? Może @Olek nam wytlumaczy ?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 11.06.2021
  GBP 5.2040 złEUR 4.4723 złUSD 3.6759 złCHF 4.1043 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama