Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjski rząd pokryje firmom niemal połowę rachunków za energię przez pół roku

Brytyjski rząd pokryje firmom niemal połowę rachunków za energię przez pół roku
Właściciele małych i średnich biznesów nie muszą się obawiać o to, że przez rosnące ceney energii nie będzie ich stać na dalsze prowadzenie działalności - zapewnia brytyjski rząd. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd ogłosił dzisiaj pakiet wsparcia dla przedsiębiorstw w związku z wysokimi kosztami energii. W ramach pakietu przez pół roku - począwszy od 1 października - będzie pokrywał niemal połowę ich rachunków za energię elektryczną i gaz.
Reklama
Reklama

Zgodnie z tym planem, wprowadzona zostanie maksymalna stawka cen hurtowych dla wszystkich odbiorców niebędących gospodarstwami domowymi, a więc oprócz firm także szkół, szpitali czy organizacji charytatywnych.

Stawka ta prawdopodobnie wyniesie 211 funtów za MWh w przypadku energii elektrycznej i 75 funtów za MWh w przypadku gazu. Różnica pomiędzy tymi cenami a cenami rynkowymi zostanie pokryta z budżetu państwa.

Według cenionej firmy analitycznej Cornwall Insight, która zajmuje się rynkiem energii, będzie to oznaczać dla firm zniżkę w wysokości ok. 45 proc. w stosunku do hurtowych cen energii na koniec ubiegłego tygodnia. Szacuje ona także, że koszt tego wsparcia sięgnie 25 mld funtów.

Program wsparcia jest przewidziany na pół roku, ale po trzech miesiącach dokonany zostanie przegląd w celu oceny, czy poszczególne sektory potrzebują bardziej ukierunkowanego lub wydłużonego wsparcia.

Rządowy program wsparcia dla firm jest przewidziany na pół roku. (Fot. Getty Images)

"Wiemy, że firmy są bardzo zaniepokojone wysokością swoich rachunków za energię, dlatego wprowadzamy program dla biznesu, który będzie ekwiwalentem programu dla gospodarstw domowych, aby zapewnić, że firmy będą w stanie przetrwać zimę" - oświadczyła premier Liz Truss.

Dwa tygodnie temu ogłosiła ona program wsparcia dla gospodarstw domowych, zgodnie z którym przez dwa lata maksymalny poziom rachunków za energię w przypadku typowego zużycia nie będzie przekraczał 2 500 funtów rocznie.

Po podwyżce stawek od 1 października rachunki dla odbiorców indywidualnych w przypadku typowego zużycia miały wzrosnąć do ponad 3 500 funtów rocznie, a prognozy mówiły, że w przyszłym roku mogłoby to być nawet ponad 6 000 funtów.

Koszt wsparcia dla odbiorców indywidualnych szacowany jest na 150 mld funtów, zostanie to sfinansowane poprzez zwiększenie zadłużenia kraju.

Czytaj więcej:

UK: Komu zapewni wsparcie plan pomocowy dotyczący energii i podatków?

Brytyjskie banki czeka test wytrzymałości w związku z kryzysem energetycznym

UK: Uczelnia wprowadza czterodniowy plan zajęć, by oszczędzić na ogrzewaniu

Premier Truss obiecuje, że nie będzie racjonowania energii w Wielkiej Brytanii

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.05.2024
  GBP 4.9798 złEUR 4.2572 złUSD 3.9175 złCHF 4.3052 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama